Certyfikat dla finansisty

Chartered Financial Analyst to jeden z najbardziej cenionych na świecie dowodów posiadania kwalifikacji finansowych. Komu przydaje się szczególnie? Ponad połowa z 71 tys. członków CFA Institute to zarządzający portfelami oraz analitycy finansowi.

Publikacja: 02.11.2004 09:23

Z roku na rok popularność kwalifikacji nadawanej przez amerykańskie stowarzyszenie CFA Institute rośnie, i to na całym świecie. Gdy jeszcze trzy lata temu do egzaminu przystępowało rocznie ok. 50 tys. osób, obecnie jest ich już 130 tys. W Polsce z grona kilkudziesięciu zainteresowanych pod koniec lat 90., w tym roku zrobiła się grupa już ponad 300.

- Wszystko zmierza ku temu, by certyfikat ten stał się standardem branży finansowej. W Stanach Zjednoczonych i Londynie tak zresztą jest. Nie do przecenienia, poza ogólnym uznaniem, jest również praktyczna wiedza i umiejętności rozwiązywania problemów, jaką daje absolwentom - tłumaczy wzrost zainteresowania kwalifikacjami CFA Wojciech Gudaszewski, członek zarządu polskiego oddziału CFA Institute - Polish Association of Investment Professionals. - Motywuje również świadomość, że zarobki posiadaczy certyfikatu są jednak wyższe niż innych osób na podobnych stanowiskach - dodaje prof. Krzysztof Jajuga, prezes Polish Association of Investment Professionals.

Na pewno zdobycie dyplomu CFA to świetny pomysł na karierę zawodową dla osób chcących specjalizować się w dziedzinie doradztwa inwestycyjnego i finansowego, bankowości, zarządzania instrumentami pochodnymi oraz zarządzania inwestycjami finansowymi. Egzamin CFA obejmuje bowiem m.in. wiedzę z: zarządzania portfelem, analizy sprawozdań finansowych, funkcjonowania rynków finansowych, wyceny i analizy instrumentów finansowych, metod ilościowych, podstaw ekonomii, finansów przedsiębiorstw, zarządzania ryzykiem, a także dziedziny amerykańskich i międzynarodowych standardów rachunkowości.

Egzamin nie jest łatwy. Trzy etapy w ciągu 5 lat, przeciętnie udaje się zdać tylko 19% osób. W tym roku pierwszy etap zdało 34% osób, drugi - 32%, natomiast trzeci - 64%. Przedsięwzięcie jest też kosztowne. Opłata egzaminacyjna za każdy poziom to wydatek od 360 do 815 USD, a uczestnictwo w kursie przygotowawczym do jednego etapu to minimum 2 tys. USD.

By posługiwać się tytułem CFA nie wystarcza jednak zaliczenie egzaminów, konieczne jest też co najmniej 4-letnie doświadczenie zawodowe, związane z procesem podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz członkostwo w CFA Institute i lokalnym oddziale organizacji. Poza tym wymagana jest znajomość i przestrzeganie standardów etycznych. Każdy z posiadaczy tytułu musi co roku sygnować oświadczenie o przestrzeganiu zasad etyki zapisanych w CFA Institute Code of Ethics and Standards of Professional Conduct.

Dla pięciu studentów, którzy przystąpią do egzaminu na tytuł CFA w czerwcu 2005 r. (może to być etap 1, 2 lub 3) CFA Institute ufundował zwolnienie z części opłat egzaminacyjnych.

Warunkiem jest przesłanie eseju (maks. 1000 słów), przedstawiającego zainteresowania, osiągnięcia i sukcesy, oraz argumenty przemawiające za przyznaniem stypendium.

Szczegółowe informacje na temat stypendium oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: http://paip.ae.wroc.pl

Zgłoszenia należy wysyłać do 15 listopada 2004 r.

Osoby, które otrzymają stypendium, zapłacą 150 USD.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego