Rząd zgodził się na konsolidację pionową w energetyce

Warszawa, 08.06.2005 (ISB) - Rada Ministrów zgodziła się na tzw. integrację pionową w sektorze energetycznym, czyli łączenie producentów energii z jej dystrybutorami w ramach powiązań holdingowych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Publikacja: 08.06.2005 12:06

"Przewidywana konsolidacja pionowa stwarza możliwość uzyskania takich efektów skali, które mogą spowodować obniżkę kosztów działalności przedsiębiorstw energetycznych, a tym samym poprawę ich konkurencyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie.

W połowie maja wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul zapowiedział, że pierwsze projekty dotyczące poszczególnych zintegrowanych pionowo grup energetycznych mogą pojawić się w lipcu-sierpniu.

Dokument przyjęty we wtorek przewiduje tylko jeden konkretny projekt - utworzenie Energetyki Podkarpackiej, w której skład wejdzie Elektrownia Stalowa Wola i Rzeszowski Zakład Energetyczny.

Zgoda rządu pozwoli na wyposażenie w dystrybucję energii dwóch największych w kraju jej producentów - holdingu BOT - Górnictwo i Energetyka oraz Południowego Koncernu Energetycznego (PKE). Oba podmioty już rozmawiają z potencjalnymi partnerami.

Według rozważanych obecnie projektów, w ramach konsolidacji pionowej do BOT mogłyby trafić zakłady energetyczne z regionu łódzkiego i/ lub koncernu Energa, dawnego G-8. Natomiast PKE miałby budować holding wspólnie w krakowskim Enionem.

W poniedziałek prezes PKE Jan Kurp zapowiedział, że projekt przewidujący połączenie PKE i Enionu, składającego się z pięciu zakładów energetycznych z południowej Polski, ma zostać złożony w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) do końca czerwca.

Projekt zakłada połączenie w formie holdingu. Firmy mają już podpisany list intencyjny w tej sprawie i obecnie kończą analizy.

W pierwszym etapie zostałaby powołana nowa spółka przez PKE i Enion, która następnie zostałaby przekazana jako darowizna Skarbowi Państwa. Dopiero potem zostałyby do niej wniesione akcje PKE oraz Enionu.

Gorzej przedstawia się sytuacja związana z ewentualnym włączeniem do BOT gdańskiej Energi, gdyż spółka sprzeciwia się takiemu scenariuszowi. Ostatnie rozmowy w tej sprawie zakończyły się fiaskiem. Jest jednak bardzo prawdopodobnie, że MSP jako właściciel Energi bez konsultacji z tą spółką zdecyduje o jej przyłączeniu do BOT.

Za konsolidacją pionową w energetyce jest także opozycja. Ostatnio przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że konsolidacja pionowa jest warunkiem prywatyzacji BOT i PKE.

Według niego, prywatyzacja BOT i PKE powinna być przeprowadzona poprzez giełdę, co jest także preferowanym sposobem przekształceń przyjętym we wtorek przez obecny rząd.

We wtorek rząd w korekcie polityki właścicielskiej dla sektora energetycznego przyjął, że rozpoczęte procesy prywatyzacyjne będą kontynuowane.

"Ścieżka wyboru trybu prywatyzacji (oferta publiczna, zaproszenie do rokowań) w każdym przypadku będzie poddana indywidualnej analizie i zostanie uzależniona od aktualnych uwarunkowań rynkowych, makroekonomicznych oraz potrzeb samej prywatyzowanej spółki" - czytamy dalej w komunikacie CIR.

Plan zakłada, że dla dużych grup i koncernów energetycznych preferowaną ścieżką prywatyzacji będzie oferta publiczna, nie wyklucza się również oferowania akcji tych przedsiębiorstw inwestorowi strategicznemu.

Prywatyzacja ma objąć elektrociepłownie: Tychy SA, Zabrze SA, zespoły elektrociepłowni: Łódź SA, Bytom SA, Bydgoszcz SA oraz systemy cieplne: WPEC Legnica SA, Ciepłownia Łańcut Sp. z o.o. i Megawat SA.

Na liście przewidzianych do prywatyzacji elektrowni znalazły się Zespół Elektrowni Ostrołęka SA i Dolna Odra SA, Elektrownia Kozienice SA oraz Południowy Koncern Energetyczny SA, który jest potencjalnym podmiotem do budowy holdingu zintegrowanego pionowo.Prywatyzacja może też objąć spółki dystrybucyjne, takie jak Enea SA, KE Energa SA, Enion SA i EnergiaPro SA.

Rząd zastrzega jednak, że w przypadku oferowanych, niezadowalających parametrów transakcji prywatyzacyjnych, minister skarbu rozważy włączenie poszczególnych spółek do funkcjonujących grup lub objęcie ich odrębnym procesem konsolidacji.

Planowane terminy zawarcia umów prywatyzacyjnych to lata 2005-2006. Przyjęto, że terminy te mogą być zmodyfikowane.

Rząd zatwierdził też w dokumencie, że minister skarbu będzie kontynuował sprzedaż akcji Skarbu Państwa w sprywatyzowanych już spółkach.

Ma to dotyczyć akcji w takich spółkach jak: elektrociepłownie Kraków SA, Będzin SA, Białystok SA, Zielona Góra SA, Toruń SA oraz Elektrociepłownie Warszawskie SA i Kogeneracja Wrocław SA a także walorów w elektrowni Skawina SA, Chorzów SA, ZE PAK SA oraz Górnośląskiego Zakładu Energetyczny SA.

"W pierwszej kolejności nabycie pakietów akcji, które zachował Skarb Państwa w sprywatyzowanych spółkach, zostanie zaoferowane inwestorom strategicznym. W uzasadnionych przypadkach akcje te będzie można zbyć innym podmiotom, również w trybie oferty publicznej" - czytamy w komunikacie. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego