"W to, że rząd Kazimierza Marcinkiewicza utrzyma się do końca kadencji parlamentu, wierzy tylko niewiele więcej niż co czwarty badany (28%). Ponad dwie piąte ankietowanych (łącznie 44%) uważa, że obecny gabinet będzie rządził krócej. Osoby wątpiące w to, że rząd przetrwa cztery lata, najczęściej przewidują, że będzie sprawować władzę najwyżej półtora roku" - czytamy w raporcie.
Według CBOS, tylko 11% ankietowanych uważa, że mniejszościowy rząd PiS jest obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Polski. Zdaniem największej grupy badanych (44%) najlepszy w obecnej chwili byłby dla Polski rząd koalicji PiS i PO.
Znacznie mniej osób (16%) uznało za optymalny w obecnym układzie politycznym gabinet utworzony przez PiS, Samoobronę i Ligę Polskich Rodzin (LPR) lub Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).
"Choć nie wszyscy są rozczarowani z powodu niepowołania koalicji PiS i PO, tylko stosunkowo niewiele osób odczuwa satysfakcję, że nie powiodła się próba utworzenia rządu przez te partie. Fiasko rozmów koalicyjnych z zadowoleniem przyjęła tylko nieco ponad jedna piąta badanych, podczas gdy co druga osoba jest z tego powodu niezadowolona" - czytamy dalej.
Jak wynika z analiz CBOS, zwolennicy Samoobrony i LPR częściej niż ogół badanych są przekonani, że ich ugrupowania będą w Sejmie wspierać rząd Kazimierza Marcinkiewicza i to w wielu sprawach.