Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) skierowała we wtorek pismo do przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) Leszka Balcerowicza w sprawie wycofania się funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa należące do banków Pekao SA i BPH w inwestowanie w akcje banków, o czym poinformował w środę premier Kazimierz Marcinkiewicz.
"Fundusze inwestycyjne zarządzane przez Pioneer Pekao Investment Management SA prowadziły w okresie trwania procesu łączenia się spółek UCI oraz HVB normalną politykę inwestycyjną, zgodną z przepisami prawa oraz statutami funduszy, mając w szczególności na uwadze najlepiej pojęty interes uczestników" - podało Pekao SA w komunikacie.
Bank podkreślił, że fakt przekształceń własnościowych w grupie kapitałowej, do której należy Pioneer Pekao TFI SA, nie miał najmniejszego wpływu na zarządzanie funduszami, w szczególności zdaniem Banku Pekao SA nie miał wpływu na ich wyniki inwestycyjne.
"List Banku Pekao SA w żadnym przypadku nie odnosił się do transakcji dokonywanych przez fundusze inwestycyjne zarządzane przez podmiot z grupy Banku i na rachunek tych funduszy, a jedynie do transakcji dokonywanych na rachunek własny spółek zależnych" - głosi komunikat.
Zarząd banku podkreślił, że zgodnie z polskim prawem fundusze inwestycyjne nie są podmiotami zależnymi ani od spółki zarządzającej ani od Banku Pekao SA i transakcje dokonywane przez fundusze i na rachunek tych funduszy nie są traktowane jak transakcje spółek zależnych banku. (ISB)