Indesit inwestuje w Łodzi

10 mln euro wydała włoska spółka Indesit na rozbudowę łódzkiej fabryki lodówek. Właśnie uruchomiono drugą linię technologiczną. Amica nie jest obojętna na działania konkurentów.

Publikacja: 14.04.2006 07:59

Według Massimo Rosini, dyrektora ds. inwestycyjnych Indesitu, kolejny etap rozwoju fabryki lodówek podyktowany jest ciągle rosnącym popytem na produkty w tej części Europy.

Rozbudowa mocy

W łódzkiej fabryce Indesitu, otwartej w 2004 r., dziennie produkowano 2 tys. urządzeń. Po rozbudowie produkcja zostanie zwiększona do 3,2 tys. sztuk. Pozwoli to na wyprodukowanie w tym roku prawie 600 tys. lodówek. Rok później z taśm ma ich zejść milion. Pracę w zakładzie ma znaleźć dodatkowo 500 osób - zapewniają władze spółki.

To kolejny zakład produkcyjny Indesitu w Łodzi. We wrześniu 1999 r. uruchomiono zakład produkcji kuchenek wolno stojących: gazowych, elektrycznych i elektryczno-gazowych. Obecnie produkowanych jest w niej ponad 4 tys. kuchenek dziennie, a ich roczna produkcja w ub. roku wyniosła 870 tys. sztuk. W tym roku ma osiągnąć poziom 930 tys. sztuk.

Amica bez obaw

- Jest to strategiczna decyzja producenta sprzętu AGD, za którą stoi plan obniżenia kosztów produkcji. Należy pamiętać o tym, że produkty powstające w polskiej fabryce Indesitu przeznaczone są na rynki europejskie - komentuje posunięcie włoskiej firmy zarząd Amiki. Według władz giełdowej spółki, jej odpowiedzią na plany konkurencji jest obniżanie kosztów, wprowadzenie na rynek nowego asortymentu i dalszy rozwój eksportu. Firma wprowadza też zmiany w polityce handlowej w kraju - w zakresie dystrybucji, warunków umów oraz poprawy działania struktur odpowiedzialnych za sprzedaż.

Nie tylko Indesit

W tym roku w Polsce pojawią się kolejne fabryki AGD, zbudowane przez zagranicznych producentów. Electrolux jeszcze w tym roku otworzy w Polsce dwie: w Oławie i w Świdnicy. Fabryka pralek w Oławie rozpocznie działalność już 26 kwietnia, a zakład w Świdnicy pod koniec roku. Wartość inwestycji w Oławie wyniesie 40 mln zł. Szwedzka firma ma już fabryki w Siewierzu i w Żarowie (ruszyła w styczniu tego roku).

Rzecznik Electroluksa, Magdalena Bulera twierdzi, że Polska jest dla producentów AGD bardzo atrakcyjnym miejscem inwestycji, m.in. dzięki niskiemu nasyceniu sprzętem. Na przykład zaledwie 5 proc. gospodarstw domowych jest wyposażonych w zmywarki. W Europie Zachodniej ten odsetek wynosi 40 proc. Na korzyść Polski przemawiają także niskie koszty produkcji, wykształcona kadra, a także położenie, dzięki któremu nasz kraj staje się centrum produkcyjno-dystrybucyjnym sprzętu AGD.

PAP

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego