Towarzystwo Finansowe Silesia, spółka Skarbu Państwa powołana do restrukturyzacji przemysłu hutniczego, czeka na zgodę ministerstwa na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym WRJ Serwis. O podwyższeniu zadecydowało pod koniec kwietnia walne zgromadzenie udziałowców tej spółki. W zasadzie uchwałę przegłosowała sama Silesia (ma 55 proc.), ponieważ pozostali udziałowcy WRJ Serwis - Enpol (37 proc.) i Commplex (8 proc.) - byli przeciwni. Dlaczego odbyło się głosowanie?
Do WRJ Serwis należą niemal wszystkie grunty, na których znajduje się nieukończona Walcownia Rur Jedność. Towarzystwo Finansowe Silesia - razem z konsorcjum banków, które kredytowały budowę WRJ, oraz Stalexportem, który poręczał kredyty - chce sprzedać WRJ Sinarze, spółce z grupy TMK, rosyjskiego producenta rur. W październiku ubiegłego roku podpisano umowę przedwstępną. TMK zobowiązał się do nabycia aktywów WRJ bez obciążeń, w procesie upadłości likwidacyjnej. W lutym 2006 roku Skarb Państwa zgodził się na transakcję.
Kluczem do przejęcia WRJ jest więc zakup WRJ Serwis lub samych gruntów. Na kwietniowym walnym zgromadzeniu zrezygnowano z głosowania nad uchwałą w sprawie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja wymaga zgody większości kwalifikowanej, czyli dwóch trzecich głosów. Stąd próba podwyższenia kapitału WRJ Serwis. Silesia - licząc, że Enpol oraz Commplex nie będą w stanie objąć nowych udziałów - najwyraźniej chciała osiągnąć kwalifikowaną większość. Dzięki temu sama mogłaby zdecydować o sprzedaży gruntów. Pozostali udziałowcy zadeklarowali jednak gotowość wyłożenia pieniędzy.
Aby Silesia mogła objąć udziały w podwyższonym kapitale WRJ Serwis, musi uzyskać zgodę Skarbu Państwa. - Jeszcze jej nie ma. Decyzji spodziewamy się w ciągu dwóch tygodni - mówi Marian Uherek, p.o. prezesa Silesii. Co, jeśli ministerstwo się nie zgodzi? Z naszych informacji wynika, że w uchwale zawarto zapis, który uniemożliwi podwyższenie kapitału. Innego zdania są pozostali udziałowcy: Enpol i Com-mplex. Uważają, że będą mogły zakupić należne Silesii udziały. Jeśli zaś MSP wyda zgodę i wszyscy obejmą udziały w podwyższonym kapitale - sytuacja skończy się patem.
O zakup WRJ wciąż stara się giełdowa Alchemia, w której 53,3 proc. głosów kontroluje Roman Karkosik. Przedsiębiorstwo ma inną koncepcję restrukturyzacji Walcowni. Popiera upadłość z możliwością układu. W styczniu wniosek w tej sprawie złożył w sądzie Enpol. Sąd zadecyduje o rodzaju upadłości walcowni. Najpierw jednak biegły oceni, czy "Jedność" dysponuje masą upadłościową wystarczającą, by przeprowadzić upadłość.