Przejęli kino, ale go nie kupili

Publikacja: 17.01.2007 06:40

Wczoraj Cinema City International poinformowało, że zostanie operatorem poznańskiego multipleksu, prowadzonego do tej pory przez międzynarodową grupę Kinepolis.

CCI będzie wynajmować 18 z 20 istniejących sal i przejmie od kontrahenta część majątku związanego z prowadzeniem działalności kinowej. Chodzi między innymi o wyposażenie sal, prawa i obowiązki wynikające z podpisanych umów (w tym umów o pracę), a także takie wartości niematerialne, jak pozycja rynkowa oraz klientela.

Poznańskie kino zmieni też nazwę. Bedzie się ona rozpoczynać od "Cinema City". Będzie to drugi multipleks firmy giełdowej w Poznaniu.

W 2006 roku odwiedziło go ponad 1 mln widzów. To 1/10 łącznej liczby wejściówek, które sprzedały obiekty zarządzane w Polsce przez CCI. Według danych firmy Boxoffice, kina wieloekranowe izraelskiej grupy sprzedały ok. 9 mln biletów. Pozostały milion przypada więc na kina Imax.

Do zamknięcia transakcji ma dojść w ciągu dwóch tygodni. Jest ona efektem umowy warunkowej podpisanej 22 sierpnia ubiegłego roku przez Cinema City International z zarejestrowaną w Poznaniu spółką z grupy Kinepolis.

Poznański multipleks jest jedynym obiektem, w którym grupa Kinepolis prowadziła do tej pory działalność kinową w naszym kraju. Zgodnie z podpisaną umową, firma ta pozostanie właścicielem nieruchomości, w której mieściło się kino. Będzie też korzystała z dwóch sal, których nie przejęło CCI. Powierzchnia ta będzie wykorzystywana do organizacji różnego rodzaju imprez i wydarzeń.

W sumie, po przejęciu multipleksu od Kinepolis, CCI będzie dysponować 19 obiektami w całej Polsce.

Wielkości transakcji z Kinopolis nie ujawniono. Podobnie jak kilka lat temu, gdy CCI przejęło sieć sześciu kin Ster Century (40 ekranów). Z nieoficjalnych informacji wynikało wówczas, że cena sięgnęła 19 mln USD.

Przejęcia na rynku kin nie zdarzają się w Polsce często. Być może to się zmieni, bo w ubiegłym roku Wojciech Kostrzewa, prezes ITI, do którego należy 100 proc. udziałów w Multikinie, zapowiadał, że operator weźmie udział w konsolidacji branży.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku