Banco Santander Central Hispano (BSCH) oficjalnie przyznał, że rozważa możliwość akwizycji w Polsce - podała w czwartek agencja Reutera, cytując słowa prezesa tej największej hiszpańskiej grupy finansowej. - Analizujemy sytuację w Polsce, ale nie zakończyliśmy jeszcze naszych badań i w ciągu miesiąca będziemy w stanie coś o tym powiedzieć - ujawnił na wczorajszej konferencji prasowej prezes Santandera Emilio Botin. Według nieoficjalnych informacji, hiszpański bank jest jednym z pięciu podmiotów, który rozpoczął badanie BPH, co by znaczyło, że jest zainteresowany nabyciem centrali i 200 oddziałów banku po planowanym podziale BPH. Rywalami Hiszpanów w staraniach o polską instytucję mają być francuski BNP Paribas, austriacki Raiffeisen International, amerykańska grupa General Electric i Belgowie z KBC. Jednak ani Santander, ani żaden z pozostałych potencjalnych inwestorów oficjalnie nie potwierdzili swoich starań o mini-BPH. Włoski właściciel BPH, grupa UniCredit, planuje sprzedaż minibanku w drugiej połowie tego roku. Wcześniej jednak nastąpi podział BPH na dwie części. Pierwsza trafi do Pekao, druga jest właśnie obiektem ogłoszonego przez Włochów przetargu.

Hiszpanie są już obecni od kilku lat na polskim rynku. Są jedynym właścicielem wrocławskiego Santander Consumer Banku (dawny PTE Bank), wyspecjalizowanego w kredytach (głównie samochodowych i hipotecznych). Jak informowaliśmy, w tym roku planują poszerzenie oferty detalicznej o nowe produkty (właśnie wydali pierwszą kartę kredytową). Obecnie dysponują siecią prawie 50 placówek. Nabycie mini-BPH z jego 200 oddziałami znacznie zwiększyłoby ich sieć dystrybucyjną. Nie bez znaczenia jest perspektywa pozyskania 300 tys. nowych klientów.

BSCH to jeden z największych banków na Starym Kontynencie, choć duża część jego działalności przypada na Amerykę Łacińską. W Europie BSCH działa m.in. pod markami Banesto, Banif i Santander, a na Wyspach Brytyjskich pojawił się po przejęciu kilka lat temu banku Abbey?s. Na całym świecie BSCH ma ponad 66 mln klientów. Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 70 mld euro jest jedną z największych grup bankowych. W 2005 r. Santander miał ponad 6,2 mld euro zysku netto.