Największe powody do zadowolenia mają klienci, którzy wybrali strategie zakładające inwestowanie w akcje. Doskonała koniunktura, która utrzymywała się na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2006 r., sprawiła, że stopy zwrotu osiągnięte przez zarządzających liczone są w dziesiątkach procent.
Zarządzający
nie zwalniają tempa
Rekordowe okazały się wyniki Indywidualnych Portfeli Akcyjnych Fundamentalnych prowadzonych przez BZ WBK AIB Asset Management (prawie 100 proc. zysku). Z ich definicji wynika, że składają się one z akcji o perspektywach długoterminowego wzrostu wartości, a niska kapitalizacja oraz płynność nie stanowią ograniczenia przy wyborze papierów wartościowych.
Zarządzający z BZ WBK bardzo dobrze radzili sobie też z dużymi spółkami, charakteryzującymi się wysoką płynnością. Inwestycje w te firmy są dokonywane w ramach Indywidualnych Portfeli Akcyjnych Rynkowych, w przypadku których zeszłoroczna stopa zwrotu wyniosła prawie 74 proc. Równie wysokie stopy zwrotu klientom zapewnił jeszcze ING Investment Management (strategia Akcyjna Agresywna przyniosła 79 proc. zysku) oraz Dom Maklerski IDMSA (portfele akcyjne dały zarobić 76 proc.). Dwa typy portfeli (Skorelowany i Selektywny), oferowane przez Legg Mason Zarządzanie Aktywami, przyniosły z kolei odpowiednio 61 i 56 proc. Są to znacznie wyższe stopy zwroty niż w tym samym czasie odnotowały indeksy WIG i WIG20. Te dwa wskaźniki bardzo często są benchmarkami dla strategii akcyjnych (wzorcami, które są wykorzystywane do oceny skuteczności zarządzania).