Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Katalończycy wysłali już do polskiej Komisji Nadzoru Bankowego notyfikację o zamiarze otworzenia oddziału w Polsce. To właśnie przez oddział, a nie odrębną spółkę bankową będą prowadzili działalność w naszym kraju. Takie rozwiązanie nie wymaga uzyskania odrębnej licencji bankowej i pozwala znacznie przyspieszyć rozpoczęcie działalności operacyjnej. Na podobnej zasadzie od roku jest w naszym kraju grecki Eurobank EFG, którego odział działa pod szyldem Polbanku.
Z myślą o rodakach
Ani w barcelońskiej centrali banku, ani w KNB nie udało nam się oficjalnie potwierdzić informacji o zamiarze wejścia La Caixy na polski rynek. Jednak, jak dowiedział się "Parkiet", polski oddział La Caixy skupi się na początku przede wszystkim na obsłudze katalońskich firm, które prowadzą działalność nad Wisłą. W Polsko-Hiszpańskiej Izbie Gospodarczej dowiedzieliśmy się, że w Polsce działa obecnie ponad sto firm hiszpańskich. Z tego ponad połowa to przedsiębiorstwa rodem z Katalonii, naj zamożniejszej części Hiszpanii.
Nie wiadomo też, czy tylko do przedsiębiorstw ograniczają się plany Katalończyków. Na rodzimym rynku La Caixa jest przede wszystkim bankiem detalicznym (sam bank powstał w 1990 r. z fuzji dwóch kas oszczędnościowych - Caja de Pensiones para la vejez y de Ahorros de Cataluna y Baleares oraz Caja de Ahorros y Monte de Piedad de Barcelona), jednak w samej Katalonii bank obsługuje zarówno małe firmy, jak i duże korporacje. La Caixa dysponuje siecią ponad 5 tys. oddziałów, a pod względem liczby klientów jest nie tylko największym bankiem Katalonii, ale trzecim w całej Hiszpanii.
Konkurenci już tu są