Wiele pytań dotyczących przyszłości gospodarek Polski, większości krajów Unii Europejskiej, jak i najwyżej rozwiniętych krajów świata bezpośrednio dotyczy sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. Analiza historii i badania wskazują na dużą korelację między wzrostem gospodarczym a rozwojem koniunktury w branży chemicznej. Tempo przyrostu produktu krajowego brutto bezpośrednio warunkuje koniunkturę tej części przemysłu. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, jak się będzie rozwijał rynek chemiczny w 2007 r., warto przeanalizować pokrótce prognozy rozwoju gospodarczego, w tym również szacunki Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego - CEFIC.
W oczekiwaniu
na spowolnienie
Ocenia się, że w 2007 roku światowa gospodarka będzie rozwijać się wolniej niż w ubiegłym. Wzrost PKB ma wynieść jedynie 3,1 proc., podczas gdy w 2006 r. sięgnął 3,9 proc. (według danych Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego - CEFIC). Często pojawiają się ostrzeżenia o możliwym spowolnieniu tempa wzrostu już w pierwszej połowie 2007 r., co obniżyłoby powyższe prognozy.
W Unii Europejskiej (25 krajach, bez Rumunii i Bułgarii) średnia dynamika wzrostu PKB będzie mniejsza niż na całym kontynencie i wyniesie 2,3 proc. (podczas gdy w 2006 r. sięgnęła 2,7 proc.). Przy czym wyniki krajów znajdujących się w strefie euro są jeszcze niższe od średniej - wzrost gospodarczy w tym obszarze prognozuje się na poziomie około 2 proc. Choć spowolnienie gospodarcze, zdaniem ekspertów, ma objąć również Europę Wschodnią, to i tak wzrost gospodarek tego regionu będzie ponaddwukrotnie wyższy niż średnio w całej UE. Według opinii specjalistów, w tym roku tempo wzrostu PKB Polski utrzyma się na stosunkowo wysokim poziomie 5,7 proc. Głównym bodźcem rozwoju gospodarki naszego kraju nadal będzie wzrost eksportu i inwestycji. Istnieje oczywiście istotne ryzyko, które może negatywnie wpłynąć na taki rozwój wydarzeń. Wymienia się tu w szczególności: gwałtowne zwyżki cen ropy naftowej, nagłe ruchy na rynkach walutowych, a także duże nadwyżki handlowe Japonii i Chin oraz równie znaczący deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych.