Jesteśmy na najbardziej obiecujących rynkach zewnętrznych. Nasi pracownicy utrzymują ścisłe kontakty z brokerami w innych krajach. Nie tylko z regionu. Za dwa tygodnie jedziemy do Izraela na rozmowy ze spółką technologiczną, która myśli o wejściu na rynek warszawski. Mamy firmy partnerskie - doradcze, inwestycyjne działające w innych krajach, które szukają klientów dla GPW. Coraz większe doświadczenie w przeprowadzaniu trudnych, nietypowych IPO zdobywają też firmy działające w Polsce.
Zariny Korolovej
MenedŻer Alternative Investment Market DS. Rynku Europy ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ I wnp
Polskie firmy też idą do Londynu
Do tej pory na AIM nie ma polskich spółek. Jaka jest szansa, że pojawią się w najbliższym czasie?
Spośród firm, które posiadają aktywa w Polsce i są notowane na AIM, najbardziej znana jest Coffeeheaven. Cały czas spotykamy się z zainteresowaniem firm zarówno z regionu Europy Środkowej, jak i z Polski. Liczba zapytań utrzymuje się na wysokim poziomie, ale wolałabym powstrzymać się od jej oszacowania. Zapewne jest wiele firm podejmujących przygotowania do wejścia na AIM, o których możemy nawet nie wiedzieć. Wiem, że kilka spółek składa właśnie odpowiednie dNie mogę tego powiedzieć.
Dlaczego polskie spółki miałyby wybrać AIM zamiast giełdy w Warszawie?
Na AIM notowanych jest już 27 firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Dlaczego wybrały właśnie ten rynek? Wyniki mówią za siebie. Po 11 latach funkcjonowania na AIM jest już ponad 1600 spółek. Od 1995 roku firmy zebrały za naszym pośrednictwem ponad 40 miliardów funtów.
Wiele firm wybiera debiut na giełdzie w swoim kraju, ponieważ jest to teren prowadzenia przez nie działalności.
Taka zależność wcale nie musi występować. Wszystko zależy od aspiracji firmy. Jeśli dane przedsiębiorstwo chce zaistnieć na arenie międzynarodowej, Londyn, jako finansowa stolica świata, może to zapewnić. To wymarzony kierunek na międzynarodową ekspansję.
Jak w porównaniu z giełdą w Warszawie wypadają koszty pozyskania kapitału na AIM?
Koszty zdobycia kapitału u nas są porównywalne z kosztami na innych międzynarodowych giełdach. Z reguły wahają się w granicach od 5 do 10 proc. wartości emisji. AIM jest postrzegany jako jedna z najmniej zbiurokratyzowanych giełd dla małych i średnich spółek. AIM cechuje się wyważonym podejściem do regulacji. Ta elastyczność oznacza, że spółka ma możliwość opracowania swojego indywidualnego ładu korporacyjnego, który jest pragmatyczny i efektywny dla jej biznesu, a jednocześnie zapewnia akceptowalny poziom komfortu inwestorom.
Ludwik Sobolewski jest przeciwny sprzedaży kontrolnego pakietu GPW
Na atrakcyjny warszawski parkiet coraz chętniej patrzą właściciele innych giełd. Magnus Boecker, dyrektor wykonawczy OMX (organizator siedmiu rynków działających w Europie Północnej), powiedział wczoraj, że firma będzie rozważać kupno akcji GPW.
- Nie ma mowy i nie ma potrzeby, żeby większościowy pakiet warszawskiej giełdy kupowała jakaś inna duża giełda. Nie wiemy, w jaki sposób inwestor przerestrukturyzowałby GPW, czy polska giełda byłaby tak samo jak teraz dostępna dla emitentów różnej wielkości - mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW. Dodaje, że jest przeciwny wprowadzaniu inwestora branżowego, który miałby posiadać pakiet kontrolny.
- Możliwa byłaby sprzedaż mniejszej części akcji, ale musiałoby to być silnie uzasadnione realizacją naszych celów strategicznych - uważa L. Sobolewski.