Ponad 14 miliardów dolarów wyłoży amerykański Schering-Plough na przejęcie części farmaceutycznej holenderskiego koncernu Akzo Nobel.
Transakcja, największa w tym roku w branży farmaceutycznej, obejmie firmę Organon, której domeną są pigułki antykoncepcyjne (jest trzecia na świecie w ich produkcji), a także spółkę Intervet, największego na świecie wytwórcę szczepionek dla zwierząt.
Negocjacje poszły błyskawicznie - zaczęły się zaledwie półtora tygodnia temu, a umowę podpisano wczoraj nad ranem. Dla Freda Hassana, dyrektora generalnego Schering-Plough, była to jednak doskonała okazja, żeby już teraz zrealizować zapowiedzi ze stycznia, kiedy mówił, że jego firma potrzebuje przejęć w celu rozszerzenia oferty o nowe leki innowacyjne. Organon pracuje teraz nad kilkoma preparatami, m.in. lekiem na schizofrenię. W tym roku Schering-Plough wydał już prawie miliard dolarów na przejęcie praw do leków, m.in. przeciwgrzybicznych i antyalergicznych.
Akzo Nobel też skorzysta, bo trochę wcześniej niż zamierzał odseparuje swój biznes farmaceutyczny od chemicznego. Dotąd godził obie dziedziny działalności, jako jedna z niewielu dużych firm w Europie - takiego podziału już kilka lat temu dokonały np. brytyjska AstraZeneca i szwajcarski Novartis. W przypadku Akzo Nobel podział miał się dokonać przez wprowadzenie części farmaceutycznej na giełdę. Jak zapewnił Hans Wijers, szef Akzo Nobel, prace nad debiutem nie zostaną przerwane - na wszelki wypadek, gdyby umowa z Amerykanami z jakiegoś powodu nie wypaliła. Giełda jest jednak gorszą opcją z powodów czysto finansowych. Schering-Plough zapłaci za Organon i Intervet o ponad 2 mld USD więcej niż Akzo Nobel mógłby uzyskać na rynku publicznym. Tak korzystne warunki transakcji stały się główną przyczyną, dla której akcje Akzo Nobel, notowane w Amsterdamie, zyskały wczoraj 15 proc. i osiągnęły najwyższy od pięciu lat poziom przeszło 53 euro za sztukę. Rynek wycenił firmę na15,3 miliarda euro.
Akzo Nobel, którego biznes chemiczny obejmuje m.in. produkcję farb, chce przeznaczyć pieniądze od Amerykanów na wykup własnych akcji, zmniejszenie zobowiązań na rzecz funduszy emerytalnych i przejęcia. Na celowniku może znaleźć się brytyjska spółka chemiczna ICI, największa w swojej branży na Wyspach. Jej akcje zdrożały wczoraj o przeszło 8 proc.