Sejmowa podkomisja zakończyła wczoraj rozpatrywanie projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego przekazywania przez towarzystwa ubezpieczeniowe części składek z OC komunikacyjnego do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniądze mają iść na leczenie ofiar wypadków drogowych.

Projekt ustawy przyjęto bez większych zmian. Zmienił się dzień wejścia przepisów w życie. Nie będzie to 1 kwietnia br., jak początkowo chciał resort zdrowia, a 1 lipca. Nie wyjaśniła się natomiast sprawa vacatio legis. Kilka tygodni temu Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia, mówił, że potrzebne będzie kilka miesięcy, by towarzystwa oraz NFZ zdążyły się przygotować do zmiany przepisów. Jednak w przyjętym wczoraj przez podkomisję projekcie ustawy o vacatio legis nie ma ani słowa.

Polska Izba Ubezpieczeń proponowała, by towarzystwa odprowadzały składkę do NFZ kwartalnie, a nie miesięcznie. Powód? Większość składek za OC płacona jest w ratach. Jeśli składka za roczne OC wynosi 1000 zł, ale klient płaci składkę w dwóch ratach, to towarzystwo ma na rachunku 1000 zł przypisu składki, choć klient nie opłacił jej jeszcze w całości. Towarzystwa musiałyby więc przekazywać do NFZ pieniądze, których jeszcze nie mają.

Propozycja PIU została odrzucona. - NFZ rozlicza się w cyklu miesięcznym, więc jeśli towarzystwa przekazywałyby pieniądze kwartalnie, musiałby kredytować swoją działalność - wyjaśnił Bolesław Piecha.