Osoba chcąca być audytorem musi znać podstawowe elementy zarządzania przedsiębiorstwami, zagadnienia dotyczące finansów i rachunkowości, zarządzania procesami biznesowymi, kontroli wewnętrznej, funkcjonowania przedsiębiorstw (działów sprzedaży, marketingu, zakupów, produkcji, logistyki i innych). Zdecydowanie przydaje się wiedza na tematy informatyczne czy podstawowe zrozumienie, w jaki sposób (czy w jakim zakresie) funkcjonujące systemy informatyczne wspierają działalność przedsiębiorstw.
W branżach, w których systemy informatyczne stanowią istotny element działalności (np. telekomunikacja czy bankowość), istnieje potrzeba zatrudniania audytorów wewnętrznych, specjalizujących się w zagadnieniach informatycznych, czy też wręcz ze znajomością konkretnych rozwiązań informatycznych. Tak szerokiego spektrum wiedzy i doświadczenia nie zapewni raczej zdobywanie wiedzy tylko w ramach studiów wyższych.
Wszystko zaczyna się od sprawozdań finansowych
Audytor wewnętrzny powinien także posiadać szereg umiejętności interpersonalnych, w tym umiejętność słuchania i zadawania pytań - tak aby dotrzeć do sedna problemu. Przydatna jest także umiejętność logicznego kojarzenia faktów i wnioskowania. Z pewnością przydaje się doza sceptycyzmu, aby dość krytycznie oceniać fakty i nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Audytor wewnętrzny może być postacią niepopularną w organizacji, postrzeganą nie jako osoba, której celem nadrzędnym jest proponowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo organizacji i jej wartość, lecz taka, która za wszelką cenę szuka problemów, niedociągnięć i nieefektywności. Wiele osób z tego właśnie powodu może się zrazić do tego zawodu albo musi samemu uporać się z taką niezbyt przychylną etykietką. Co warte jednak podkreślenia, nie zawsze audytor jest postrzegany w taki sposób. Wiele organizacji zdaje sobie sprawę z potrzeby i z wartości, jaką wnoszą audytorzy wewnętrzni. Dodatkowo istotną umiejętnością jest takie formułowanie wniosków i rekomendacji, które faktycznie wnoszą wartość, a nie tylko wytykają niezgodności czy niedociągnięcia w działaniu. Również te umiejętności zdobywa się - lub nad nimi pracuje - z reguły kilka lat.
Wielu audytorów wewnętrznych rozpoczyna swoją karierę zawodową od audytu finansowego, czyli badania sprawozdań finansowych. Taki model jest dość często spotykany. Daje on możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności czysto audytorskich oraz dodatkowo wiedzy z zakresu rachunkowości i finansów, bo tak naprawdę każda działalność operacyjna, każda transakcja wpływają w określony sposób na sprawozdania finansowe, na wynik przedsiębiorstwa. Audytor wewnętrzny, wykonując swoje procedury, powinien wiedzieć i rozumieć, jaki może być wpływ różnych działań operacyjnych czy poszczególnych niedociągnięć lub braków kontroli wewnętrznej organizacji na jej wyniki. Stąd wiedza, którą posiadają audytorzy finansowi, przydaje się w audycie wewnętrznym. Jednak samo tylko spojrzenie przez pryzmat sprawozdania finansowego nie wystarczy.