"Parkiet" dotarł do przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu informacji o stanie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego. Projekt ten ma zostać rozpatrzony w najbliższym czasie przez Komitet Rady Ministrów.
Resort gospodarki, podsumowując przekształcenia w górnictwie, podkreśla, że spółki na bieżąco regulują swoje zobowiązania, przez co spada poziom ich zadłużenia.
Jednak nie udaje się zreformować sektora węgla kamiennego na tyle, aby uchronić przedsiębiorstwa górnicze od pogarszania się ich płynności finansowej. Nieuregulowane płatności, z którymi zalegają spółki węglowe w ciągu ostatnich dwóch lat, wzrosły, a ich udział w zadłużeniu wynosi obecnie około 50 proc.
W programie restrukturyzacji kopalń zakładano dotychczas, że zmniejszą one swoje wydobycie. I rzeczywiście, przez ostatnie dwa lata spadało o 6,6 mln ton rocznie. Jednak redukcja wydobycia miała być większa. Dlaczego się to nie udało? Ze względu na rosnący krajowy popyt - wynika z przygotowanego przez resort gospodarki raportu.
MG dodaje też argumenty o korzystnej koniunkturze i rosnących cenach węgla, które przyczyniły się do wzrostu opłacalności wydobycia. Jednak zyski ze sprzedaży z roku na rok maleją. Produkt oferowany przez niektóre polskie kopalnie staje się coraz mniej konkurencyjny, a import surowca do kraju rośnie.