Ryszarda Krauzego
przewodniczący rady
nadzorczej
Petrolinvestu
Inwestycję w Petrolinvest traktuję długoterminowo
Co przemawia za ofertą Petrolinvestu?
Wierzę, że sektor naftowy będzie się rozwijał niezwykle dynamicznie w najbliższych latach. Rynki, na których zamierzamy szukać ropy (Rosja, Kazachstan - przyp. red.), będą w czołówce biznesowej. Chcemy brać w tym udział, stąd decyzja o inwestycji.
Czy ofertę, jaką kierujecie do inwestorów, można uznać za ryzykowną?
Realia, przed jakimi stoi nasza firma, powodują, że ryzyko związane z poszukiwaniami ropy i jej poźniejszym wydobyciem oczywiście istnieje. Niemniej zespół, jaki zbudowaliśmy wokół Petrolinvestu, i perspektywy rynku powodują, że głęboko wierzę w sukces tego przedsięwzięcia. Osobiście zamierzam związać się z firmą Petrolinvest na co najmniej kilka lat.
Czy, aby sfinansować potrzeby inwestycyjne debiutanta, planuje Pan sprzedaż akcji w innych przedsiębiorstwach, w których jest Pan akcjonariuszem?
Prokom Investments nie przewiduje sprzedaży walorów w żadnej z notowanych już na giełdzie spółek.
Działa Pan już aktywnie w informatyce (grupa Prokom), deweloperce (Polnord), biotechnologii (Bioton). Teraz inwestycje w przemysł wydobywczy.
Jaką branżę obierze Pan jako następny cel inwestycyjny?
Myślę, że mój portfel jest już solidnie zdywersyfikowany. Nie planuję w najbliższym czasie nowych inwestycji. Cenniejsze będzie skupienie się na posiadanych aktywach i maksymalizacja ich efektywności.
Z lektury prospektu emisyjnego,
czyli najważniejsze czynniki ryzyka:
Największym czynnikiem ryzyka jest możliwość nieodkrycia złóż ropy naftowej. Warto bowiem pamiętać, że grupa na obecnym etapie rozwoju prowadzi prace poszukiwawcze, a nie wydobywcze. Petrolinvest nie może zagwarantować, że odnajdzie ropę naftową w obszarach prowadzonych poszukiwań. Istnieje też ryzyko, że zasoby odkrytych złóż ropy naftowej nie będą nadawały się do opłacalnej ekonomicznie
eksploatacji.
Spółka informuje również o ryzyku związanym z oszacowaniem wielkości i wartości złóż. Obejmuje ono możliwość mniejszej zasobności złóż niż pierwotnie szacowano. Może to spowodować, że wydobycie zasobów na skalę przemysłową nie będzie opłacalne. Grupa Petrolinvest działa na rynku rosyjskim i kazachskim. W prospekcie emisyjnym znalazły się więc informacje o ryzyku związanym ze zmianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi w tych krajach. SpółkTe mogą mieć wpływ na obowiązujące w tym kraju przepisy prawa i regulacje, ich interpretacje i egzekwowanie. Spółka informuje również o ryzykach związanych z przepisami o ochronie środowiska na rynku kazachskim. Oczekiwane zmiany przepisów mogą doprowadzić do ustanowienia bardziej rygorystycznych. Spółka wskazuje również na ryzyko związane z wahaniami kursu tenge (waluty Kazachstanu). Nie można wykluczyć, że kurs tenge znacznie się umocni w stosunku do dolara. Spowoduje to wzrost kosztóww przeliczeniu na dolary
amerykańskie.