Wczoraj wieczorem Senat przyjął nowelizację ustawy, wprowadzającą finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, czyli tzw. podatek Religi. Najważniejszą zmianą przyjętą przez wyższą izbę parlamentu jest opóźnienie wejścia w życie nowych rozwiązań z 1 lipca na 1 października.
Ustawa ma zobowiązać sprawców wypadków drogowych do finansowania leczenia ofiar. Koszty pokrywaliby ubezpieczyciele ze składek obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców, odprowadzając na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia ryczałt. Początkowo ryczałt miałby wynieść 12 proc. składki OC. W następnych latach wysokość ryczałtu może się zmienić.
Ubezpieczyciele przestrzegali podczas prac nad ustawą, że tak wysoka opłata na rzecz NFZ może oznaczać podwyższenie kosztu ubezpieczenia nawet o 18 proc. Wskazywali też na rozwiązania stosowane w innych krajach, w których opłaty na leczenie ofiar wypadków są pobierane jako podatek.
Resort zdrowia szacował, że zmiana przepisów spowodowałaby, że do NFZ dodatkowo wpłynęłoby 480-500 mln zł w tym roku. Pieniądze te byłyby przeznaczone tylko na leczenie ofiar wypadków. Według wyliczeń Polskiej Izby Ubezpieczeń, koszty leczenia ofiar wypadków wynoszą rocznie 218 mln zł; po uwzględnieniu pomocy przedszpitalnej i ewentualnych zmian cen nie powinny przekraczać 300 mln zł.
PAP