"Raport wsparcia odzwierciedla wciąż istotną rolę sektorów rolniczego i spożywczego w Polsce. Odzwierciedla także dalszą obecność państwa w strukturze akcjonariatu, choć ze zmniejszonym od marca br. udziałem w wysokości 37,3%. Fitach uważa prawdopodobieństwo wsparcia ze strony państwa byłoby, w razie potrzeby, za bardzo wysokie" - podano w komunikacie.

Agencja ocenia też, że prawdopodobieństwo udzielenia bankowi wsparcia ze strony holenderskiego Rabobanku wzrosło po objęciu przez inwestora kolejnych udziałów, ale jest wciąż mniejsze niż prawdopodobieństwo wsparcia ze strony państwa.

"Rabobank prawdopodobnie będzie starał się osiągnąć większościowy pakiet akcji banku, ale czas podjęcia działań w tym celu jest nieznany. Jeśli Rabobank miałby osiągnąć pakiet kontrolny w banku, jego rating wsparcia zostałby podniesiony" - powiedział Artur Szeski, dyrektor ds. instytucji finansowych w Fitchu, cytowany w komunikacie.

PO konwersji obligacji o wartości 300 mln zł na akcje w marcu br. udział Rabobanku zwiększył się do 44,5% kapitału BGŻ z 35,3%, udział Skarbu Państwa spadł do 37,3% z 43,5%, zaś Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) - do 12,9% z 15,0%. Przed konwersją Rabobank kupił obligacje zamienne od EBOR-u. (ISB)

tom