"Ustawa dotycząca budowy elektrowni atomowej została przyjęta stosunkiem 105:4, dziewięciu posłów wstrzymało się od głosu" - powiedział agencji Interfax rzecznik prasowy litewskiego parlamentu.
Projekt wspólnego zaangażowania w budowę nowej elektrowni atomowej zrodził się w zeszłym roku w odpowiedzi na konieczność zamknięcia starej elektrowni jądrowej, na co Litwa wyraziła zgodę w procesie akcesyjnym do struktur Unii Europejskiej. Pierwszy blok został wyłączono w roku 2004, drugi i ostatni ma zostać wyłączony do końca 2009 roku.
Zgodnie z zapisami w przyjętej ustawie, udział litewski w nowym przedsięwzięciu wyniesie 34%, z czego 51%pozostanie w posiadaniu rządu. W odrębnej międzynarodowej umowie, udział Polski i każdego z pozostałych krajów bałtyckich został ustalony na poziomie 22%.
Realizacja inwestycji, której zakończenie planowane jest wstępnie na rok 2015, ma postępować w powiązaniu z projektem budowy tzw. mostu energetycznego umożliwiającego przesył energii elektrycznej pomiędzy Litwą, Polską i Szwecją.
JB/MS/JT