SAP Polska, jak wynika z danych firmy badawczej IDC, kontroluje już 36,9 proc. krajowego rynku systemów do zarządzania przedsiębiorstwami (ERP), który w 2006 r. miał wartość 175,4 mln USD. Na koniec 2005 r. lider miał 34,8 proc. rynku.
Informatycznej firmie udało się w 2006 r. zwiększyć sprzedaż licencji na oprogramowanie (spółka tylko w niewielkim stopniu samodzielnie zajmuje się wdrażaniem własnych aplikacji, zlecając zadanie partnerom) o 12 proc., licząc w USD. Zmiana liczona w złotych ze względu na umacnianie się naszej waluty wyniosła 6-7 proc.
12-proc. dynamika rozwoju oznacza, że sprzedaż SAP Polska rosła dwukrotnie szybciej niż krajowy rynek ERP, mimo że segment rozwiązań dla dużych klientów, na którym budował w przeszłości swoją pozycję SAP, w 2006 r. nieznacznie się skurczył. Wzrost sprzedaży był możliwy dzięki rosnącemu popytowi na produkty ERP ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. W tym segmencie wzrost całego rynku przekroczył 10 proc.
SAP Polska, będący częścią niemieckiego koncernu SAP, nie ujawnia dokładnych danych finansowych.
Oracle, jeszcze do niedawna główny rywal SAP-a, wyraźnie nie może się pozbierać po fali przejęć z poprzednich lat (m.in. PeopleSofta) i traci udziały w polskim rynku ERP. W 2006 r., jak szacuje IDC, Oracle Polska miało 8,3-proc. udział w rynku, podczas gdy rok wcześniej było to 15,4 proc. Na trzeciej pozycji umocnił się giełdowy Comarch z 8,1-proc. udziałem (rok wcześniej było to 7,6 proc.). Czwartą pozycję utrzymał IFS (5,4 proc.), któremu depcze po piętach QAD (5,2 proc.).