Obroty faktoringowe banków były w minionym kwartale dwukrotnie wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych zebranych przez "Parkiet". Wartość faktur, skupionych przez sześć banków, które nie mają spółek zależnych, ale prowadzą działalność faktoringową w ramach swoich struktur, wyniosła w II kwartale tego roku ponad 3 mld złotych. Dane z całego rynku poznamy, kiedy informacje o swoich obrotach podadzą firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów.
- Wśród polskich przedsiębiorców daje się zauważyć szybki wzrost świadomości korzyści, jakie płyną z faktoringu jako instrumentu poprawiającego płynność finansową firmy, stąd tak dynamiczny wzrost tego rynku - twierdzi Jerzy Dąbrowski z Raiffeisen Bank Polska. Obroty Raiffeisena, lidera rynku faktoringu, były w minionym kwartale rekordowe. W okresie kwiecień- czerwiec 2007 r. bank skupił faktury warte 1,9 mld zł. - Dobre wyniki banku w tym zakresie to efekt pozyskania wielu nowych firm oraz lepszego wykorzystania limitów przez dotychczasowych klientów - dodaje Jerzy Dąbrowski.
Wprawdzie pod względem wielkości obrotów Raiffeisen Bank nie ma sobie równych (wartość faktur skupionych przez Millennium - drugiego co do wielkości gracza na rynku - wyniosła tylko 544 mln zł), to jednak pozostałe banki mogą się pochwalić znacznie większą dynamiką obrotów: Kredyt Bank (2600 proc.), DNB Nord (550 proc.), BGŻ (164 proc.) oraz Faktor in Bank (111 proc.).
Kredyt Bank oraz DNB Nord intensywnie rozwijają faktoring dopiero od niedawna, czym po części można wyjaśnić tak imponujący wzrost liczby skupowanych faktur. - Pięciokrotny wzrost obrotów w stosunku do II kwartału ubiegłego roku to wynik dalszego rozwoju pionu faktoringu oraz wprowadzenia z końcem 2006 r. pełnej automatyzacji wykupu przez bank wierzytelności - mówi Łukasz Piasta z DNB Nord. Z kolei Faktor in Bank, który obsługuje małe i średnie przedsiębiorstwa, przypisuje swoje wyniki bardzo dobrej kondycji tego sektora. Usługi faktoringu oferują również inne banki: Nordea, która nie podała nam obrotów faktoringowych za miniony kwartał, oraz - od lipca tego roku - również DZ Bank.