Reklama

Przegląd prasy

Publikacja: 30.07.2007 09:19

Le Monde

27 lipca 2007

Bull

dla Hewlett

-Packarda

Reklama
Reklama

Hewlett Packard miałby dążyć do przejęcia kontroli nad Bullem. Według informacji serwisu internetowego capital.fr, światowy lider w produkcji komputerów jest gotowy wydać 720 milionów euro na zakup firmy francuskiej. Ta kwota oznacza, że cena za jedną akcję wynosiłaby 7,50 euro. Premia w stosunku do kursu zamknięcia w czwartek 26 lipca wynosiłaby 26 proc. - Nie komentujemy pogłosek - mówią przedstawiciele Bulla. Większość jego kapitału jest na giełdzie: w wolnym obrocie jest 78,5 proc. walorów, a resztę mają France Telecom (10,1 proc.), JP Morgan (5,1 proc.), NEC (3 proc.) i pracownicy (1,2 proc.). Doradzać HP przy transakcji miałyby bank inwestycyjny Morgan Stanley i kancelaria prawna Freshfield. Według capital.fr Hewlett-Packard kilka tygodni termu kontaktował się z kierownictwem Bulla. Perspektywa związku z inną firmą jest starym wężem morskim. Dyrekcja o takiej możliwości wspominała w 2004 r. po zgodzie Brukseli na pomoc państwa w wysokości 519 mln euro.

The Wall street

journal

27 lipca 2007

Niższe cła na chińskie żarówki

Cła, które podnoszą ceny produkowanych w Chinach energooszczędnych żarówek, powinny być zlikwidowane, uważa Komisja Europejska. Zamierza ona znieść te antydumpingowe cła, bo o dwie trzecie podnoszą one ceny płacone przez europejskich konsumentów.

Reklama
Reklama

Takie stanowisko Komisji jest przeciwne postulatom niemieckiej spółki Osram, która zabiega o utrzymanie ceł na obecnym poziomie, twierdząc, że import poniżej kosztów jest nieuczciwy w stosunku do europejskich producentów.

Rzecznik Komisji Peter Power odpowiedział na te zarzuty, że Osram próbuje w ten sposób zaszkodzić swojemu holenderskiemu rywalowi Philips Electronics, który produkuje swoje żarówki w Chinach. Komisja będzie zalecała likwidację tych ceł w najbliższych miesiącach - powiedział Power.

Ważnym argumentem w tym sporze jest kwestia oszczędności energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Do oświetlania przeznaczana jest większość produkowanej w Europie energii, a celem Unii jest zmniejszenie o jedną piątą do 2020 r. zarówno zużycia energii, jak i emisji dwutlenku węgla. Przechodzenie na oszczędne żarówki ma być wkrótce obowiązkowe.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama