Grupa Konspol, producent oraz dystrybutor wyrobów z drobiu, właściciel m.in. marki "Królestwo kurczaka", kupiła i remontuje 30 tys. metrów kwadratowych ferm pod Poznaniem. Inwestycja pochłonie 8 mln zł. Łącznie spółka posiada już 130 tys. metrów kwadratowych ferm. Konrad Pazgan, wiceprezes Konspolu, informuje, że firma wciąż rozgląda się za kolejnymi i nie wyklucza też przejęć spółek z branży. - Zapotrzebowanie na nasze produkty jest ogromne. Moglibyśmy sprzedawać 40-50 proc. więcej niż do tej pory. Brakuje nam jednak mocy produkcyjnych oraz surowca - przyznaje Konrad Pazgan.
Konspol wstrzymał natomiast inwestycje na Ukrainie. Firma na początku roku kupiła fermy w okolicach Lwowa. W planach było stworzenie u wschodnich sąsiadów bazy hodowlanej, przetwórstwo i ubój. Projekt zakładał również uruchomienie wylęgarni piskląt. - Ostatnio na Ukrainie mocno spadły ceny drobiu. To efekt wzmożonego importu tego surowca z USA i Brazylii. Dlatego nie chcemy inwestować tam w tym momencie - tłumaczy Konrad Pazgan.
W 2006 r. obroty grupy Konspol (tworzą ją cztery firmy) wyniosły około 400 mln zł. - Szacujemy, że w tym roku przychody zwiększą się o około 20-25 proc. - mówi wiceprezes Pazgan. Zarząd nie ujawnia wyniku netto. Informuje jedynie, że na sprzedaży świeżego mięsa spółka wypracowuje rentowność na poziomie 5 proc., - przetworzonego 10 proc.
Ponad 70 proc. przychodów grupy pochodzi z eksportu. Produkty sprzedaje ona m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Mołdawii. W Polsce produkuje się ok. 1 mln ton drobiu rocznie, z czego 64 tys. ton wytwarza Grupa Konspol. To zapewnia jej szóstą pozycję w Polsce pod względem wielkości produkcji. Wyprzedzają ją: Drosed i Animex, notowane kiedyś na GPW, Indykpol oraz Drobimex i Kozie Głowy. Indykpol, po tym jak zrezygnował z inwestycji na Ukrainie, zamierza budować zakład w Rosji.