Iwona Duda oraz Marcin Gomoła, zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, zostaną odwołani, a w ich miejsce wyznaczeni zostaną trzej nowi zastępcy Stanisława Kluzy. Na ich powołanie będzie miał on mniejszy wpływ niż dotychczas - wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Do nowelizacji tej ustawy dojdzie w związku ze zmianą podejścia do łączenia nadzoru bankowego z istniejącą już Komisją Nadzoru Finansowego (której podlega już rynek giełdowy, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz ubezpieczeniowy). Zgodnie z pierwotną koncepcją nadzór bankowy miał zostać włączony do KNF (jako ostatni) z początkiem 2008 r. Niedawno jednak Narodowy Bank Polski (na którego czele stoi nowy prezes Sławomir Skrzypek) porozumiał się z Zytą Gilowską, minister finansów, i z premierem co do przesunięcia tego terminu na początek 2013 r. Odroczenie to ma wynikać ze "zidentyfikowanych, istotnych problemów i zagrożeń, które w przypadku łączenia nadzorów z początkiem 2008 r. mogłyby skutkować zakłóceniami w stabilnym i ostrożnym sprawowaniu nadzoru nad rynkiem bankowym" - czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Przesunięcie terminu, w którym kompetencje KNB zostaną przeniesione do KNF, będzie skutkowało zmianami w składzie obu komisji. Teraz w skład KNF wchodzi przewodniczący, dwóch zastępców (powoływanych na wniosek przewodniczącego przez premiera) i czterech członków.

Projekt zgłoszony przez Ministerstwo Finansów (przygotowany wspólnie z NBP) zakłada, że Stanisław Kluza będzie mieć trzech zastępców (w pozostałej części skład Komisji ma pozostać bez zmian). Dwaj dotychczasowi zastępcy - Iwona Duda i Marcin Gomoła - zgodnie z projektem ustawy mają zostać odwołani w terminie 7 dni od wejścia w życie ustawy. W ciągu 14 dni premier powoła nowych zastępców, ale wśród nich będzie tylko jedna osoba wytypowana przez przewodniczącego KNF. Kolejną wskaże minister finansów, a trzecią prezes NBP. Rozszerzenie składu KNF ma wynikać "z potrzeb organizacyjnych i konieczności wyodrębnienia w strukturze organizacyjnej pionu nadzorującego sektor bankowy".

Z kolei w KNB stanowisko przewodniczącego obejmie prezes NBP. Teraz piastuje je przewodniczący KNF. Ten po zmianach będzie zwykłym członkiem KNB. Zastępcą przewodniczącego tej Komisji będzie natomiast minister finansów lub wytypowany przez niego wiceminister.