1,1 miliarda dolarów może zebrać ze sprzedaży akcji software?owa spółka VMware. To pierwsza w USA tak duża oferta publiczna firmy z sektora high tech od czasów debiutu Google.
VMware jest światowym liderem w dziedzinie tzw. wirtualizacji komputerów. Jej oprogramowanie pozwala na podzielenie zasobów pojedynczego peceta na kilka wirtualnych maszyn i uruchomienie na każdej z nich odrębnego systemu operacyjnego. W efekcie na jednym pececie w tym samym czasie mogą działać np. Windows i Linux. Zdaniem analityków, takie oprogramowanie ma przyszłość, bo pozwala oszczędzić na zakupach sprzętu.
VMware zostało kupione trzy lata temu za 635 mln USD przez firmę EMC, znaną z serwerów i aplikacji bazodanowych. Teraz w ręce inwestorów trafia około 10 proc. udziałów, co oznacza, że cała spółka jest już warta 11 mld USD. W I kwartale tego roku podwoiła zysk i przychody - osiągnęły poziom 41,1 mln USD i 258,7 mln USD.
Wśród inwestorów VMware znajdują się koncerny Intel i Cisco, które mają odpowiednio 2,5 proc. i 1,6 proc. walorów.
W tym roku w USA w ramach ofert pierwotnych papiery sprzedało 29 spółek technologicznych. Zebrały 3,79 mln USD. To więcej niż w całym zeszłym roku, kiedy 22 firmy pozyskały jedynie 2,3 mld USD.