Dziś sejmowe komisje Infrastruktury i Finansów Publicznych powrócą do tematu VAT w budownictwie mieszkaniowym. Sprawa jest coraz bardziej pilna - według obowiązujących przepisów, z początkiem 2008 r. zapłacimy bowiem od budowy i remontu mieszkań 22-proc. podatek. Teraz, dzięki przepisom przejściowym zawartym w ustawie o VAT, stawka wynosi 7 proc. Branża budowlana jest jednak zaniepokojona, że w efekcie zawirowań politycznych ustawy nie uda się zmienić w terminie i usługi deweloperów i ekip remontowych drastycznie podrożeją.

Budowlańcy przypominali o nierozwiązanym problemie mniej więcej od maja 2004 r. Wtedy weszliśmy do Unii Europejskiej. Wraz z akcesją zobowiązaliśmy się zlikwidować niektóre preferencyjne stawki VAT w ciągu 3 lat. Ale w tym samym 2004 r. branża budowlana boleśnie odczuła konsekwencje zmian podatkowych. W maju gwałtownie (z 7 do 22 proc.) wzrosła stawka podatku na materiały budowlane. Cegły, farby i inne towary wykorzystywane przy inwestycjach w mie- szkania, podrożały jednak więcej, niż wynikałoby z samej zmiany poziomu VAT. Powód? Wiedząc wcześniej o podwyżce, Polacy masowo wykupywali towar ze składów budowlanych. W rezultacie na rynku pojawiły się spore braki, uzupełnione przez producentów dopiero po kilku miesiącach. Rząd zareagował poniewczasie - proponując zwroty części podatku (specjalna ustawa wygasa również z końcem tego roku).

Teraz branża boi się powtórzenia ?spekulacyjnego" scenariusza. - Kolejne perturbacje związane z VAT-em spowodowałyby na pewno przed końcem roku wzmożoną wyprzedaż towarów i bardzo słabą sprzedaż na początku przyszłego roku - ostrzega Marek Kukuryka, prezes Sanitec Koło, firmy produkującej ceramikę sanitarną.

Nasz rząd wynegocjował wprawdzie w Brukseli możliwość zastosowania specjalnej definicji budownictwa społecznego. Sprzedaż i remont domów i lokali spełniających kryteria będą nadal opodatkowane 7-proc. stawką. Jednak nikt nie wie, jak ostatecznie będzie brzmieć owa definicja.

Rząd zaproponował, by niższym podatkiem objąć lokale do 120 mkw. i domy do 220 mkw., przedłużając też stosowanie zwrotów VAT za zakupione materiały. W Sejmie na rozpatrzenie czekają też dwa projekty poselskie. Samoobrona proponuje limity 130 mkw. dla lokali i 250 mkw. dla domów. SLD odpowiednio: 150 i 240 mkw. Obie propozycje są jednocześnie bardziej liberalne, jeżeli chodzi o opodatkowanie remontów.