Jednocześnie sąd wyznaczył sędziego-komisarza w osobie Tomasza Solaka oraz nadzorcę sądowego w osobie Józefa Syski.
"Sąd wezwał wierzycieli upadłego do zgłaszania wierzytelności w terminie 3 miesięcy od dnia ukazania się obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym" - głosi komunikat.
Komitet Obligatariuszy Elektrimu, po konsultacjach z prawnikami, uważa że wniosek o upadłość Elektrimu ogłosił wcześniej, że według niego może być najlepszym sposobem, żeby rozwiązać spór firmy z jej wierzycielami.
Na początku lipca powiernik przekazał obligatariuszom Elektrimu 504 mln euro (z 525 mln euro, które firma wpłaciła na jego konto w październiku zeszłego roku), wynikających z obligacji firmy. Różnica wynika z potrącenia kosztów powiernika i kosztów sądowych.
Komitet chce od Elektrimu kolejnych płatności, w wysokości co najmniej 30 mln euro, tak aby pokryć w pełni należności wynikające z umowy powierniczej, w tym koszty postępowania przed angielskim High Court. Oprócz tego obligatariusze chcą jeszcze wyegzekwować od Elektrimu tzw. płatność końcową - czyli 25% nadwyżki majątku Elektrimu ponad kwotę 160 mln euro. Według nich jest to integralna część obligacji należna w zamian za zrzeczenie się zamienności na akcje, niskie odsetki i rozłożenie spłaty w czasie.