1,4 mln zł netto to cena, za jaką Stormm (d. Elektromontaż-Warszawa) sprzedał zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zajmującą się produkcją rozdzielnic elektrycznych oraz świadczącą usługi instalacyjno-montażowe. Nabywcą jest Budopol Wrocław i jego inwestor strategiczny Gant Development, a konkretniej - nowo powołana spółka (Elektromontaż Warszawa Sp. z o. o.), w której pierwsza firma objęła 80 proc. udziałów, a druga - 20 proc.
Cena, z punktu widzenia nabywcy, wydaje się bardzo atrakcyjna. Elektromontaż co prawda w ubiegłych latach osiągał niewielkie przychody (niespełna 7 mln zł w 2006 r.) i notował straty, jednak jego kapitalizacja pod koniec ubiegłego roku wynosiła kilkanaście milionów złotych (w tym roku, gdy spółka opuściła grupę Mostostalu Export i zapowiedziała zmianę profilu działalności, jej wycena jeszcze istotnie wzrosła).
- Zapłaciliśmy za przedsiębiorstwo Elektromontażu tyle, na ile je wycenialiśmy - komentuje Henryk Feliks, prezes Budopolu Wrocław i jednocześnie wiceprezes Ganta Development. Jakie plany ma kierowana przez niego spółka wobec nabytej firmy? - Elektromontaż- -Warszawa nie wykorzystywał nawet w połowie swoich mocy. Jestem przekonany, że z nami może osiągać w ciągu kwartału takie przychody, jakie dotychczas notował w ciągu całego roku. Nie musi przy tym szukać klientów "na zewnątrz". Odpowiednie zlecenia zapewnią mu spółki z naszej grupy - twierdzi H. Feliks.
Gant i Budopol mają wobec Elektromontażu jeszcze inne plany. Chcą rozszerzyć jego działalność o usługi ogólnobudowlane. Elektromontaż mógłby w przyszłości zostać wykonawcą projektów deweloperskich Ganta realizowanych w stolicy, na wzór Budopolu, który dla swojego inwestora buduje osiedla we Wrocławiu. Legnicki deweloper obecnie przygotowuje dwa projekty mieszkaniowe w Warszawie - przy ul. Belwederskiej na Mokotowie (około 8 tys. mkw. powierzchni użytkowej) i przy ul. Sokołowskiej na Woli (50-70 tys. mkw.). - Realizację obu projektów zamierzamy rozpocząć wiosną przyszłego roku. Mamy więc około pół roku na stworzenie odpowiednich struktur w Elektromontażu - mówi H. Feliks.
Budopol rozważał wcześniej również zakup istniejącej firmy budowlanej działającej w stolicy. Zrezygnował jednak z tych planów ze względu na zbyt wygórowane - jego zdaniem - oczekiwania cenowe obecnych właścicieli tych firm. - Wyceniali swoje spółki na poziomie generowanych przez nie rocznych obrotów - wskazuje szef Budopolu.