Według badań Ipsos skłonność do zakupów obniżyła się o 3 pkt do 110,54 pkt.
"Najbardziej pogorszyły się opinie osób młodszych i jednocześnie pracujących, osób dysponujących przeciętnymi dochodami oraz osób z wykształceniem zawodowym i średnim. Opinie innych grup społecznym na ogół nie zmieniły się. Ostatnie pogorszenie skłonności do zakupów jest raczej niewielkim zaburzeniem w obserwowanej od dłuższego czasu systematycznej poprawie nastrojów" - podano w komunikacie.
W sierpniu o 2 pkt, do 100,20 pkt pogorszyły się także oceny klimatu gospodarczego.
"Wydarzenia związane ze sferą gospodarki i polityki z ostatniego okresu budzą wśród Polaków różne odczucia. Pogorszyły się oceny klimatu gospodarczego wśród osób z wykształceniem zawodowym i średnim, osób posiadających przeciętne dochody oraz mieszkańców małych i średniej wielkości miast. Natomiast wyraźnie poprawiły się oceny osób z wyższym wykształceniem, osób o wysokich dochodach i mieszkańców dużych miast. Może mieć to bezpośredni związek z ostatnimi wydarzeniami w koalicji rządowej i przewidywaniami przyspieszonych wyborów" - czytamy w komunikacie.
Według Ipsos dosyć realna perspektywa nowych wyborów mogła spowodować optymistyczne oczekiwania elektoratu partii opozycyjnych wywodzącego się przede wszystkim z opisanych środowisk. Jednocześnie elektorat dotychczasowej koalicji rządowej najwyraźniej nie podziela optymistycznych nadziei, a nawet mógł poczuć się zawiedziony ostatnimi wydarzeniami.