Wkrótce może pojawić się nowy indeks dla rynków kapitałowych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Firma MSCI Barra, należąca do amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley, rozważa uruchomienie grupy wskaźników dla tzw. rynków granicznych, które mogą kandydować do grupy emerging markets.

Na liście krajów, które mogą zakwalifikować się do rynków granicznych, znalazły się: Bahrajn, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Katar, Kazachstan, Kenia, Kuwejt, Litwa, Nigeria, Oman, Słowenia, Sri-Lanka, Rumunia, Wenezuela, Wietnam i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z tej grupy tylko 12 krajów będzie reprezentowane w najogólniejszym z nowych indeksów - MSCI Frontier Markets. Będzie to analogiczny wskaźnik do już istniejącego MSCI Emerging Markets, w którego skład wchodzą m.in. akcje spółek z Polski, Czech i Węgier.

Amerykanie przygotowują też specjalny indeks dla Europy, gdzie znajdą się spółki z krajów regionu, które trafiły na listę kandydatów do wskaźnika ogólnego. Największy udział, bo aż prawie połowę, w MSCI Frontier Markets Europe będą miały spółki z Cypru. Po kilkanaście procent będzie przypadać na firmy rumuńskie i słoweńskie. Najmniejszy udział będą mieć emitenci z Litwy. Amerykańscy eksperci rozpatrywali też włączenie do indeksu Łotwy, Słowacji, Serbii oraz Macedonii, ale w ostateczności te kraje znalazły się poza koszykiem. Cechą charakterystyczną rynków granicznych jest większe ryzyko inwestowania niż na rynkach wschodzących. Przy kwalifikacji do wskaźnika specjaliści patrzą głównie na rozmiar rynku kapitałowego, jego płynność oraz stopień ograniczeń dla inwestowania przez zagranicznych graczy. W zależności od rozwoju i stopnia reform, poszczególne kraje będą miały szanse na awans do grupy emerging markets.

Główną przyczyną rozpoczęcia prac nad nowym indeksem jest rosnące zainteresowanie instytucji finansowych giełdami o większym ryzyku. Dobrze pokazują to stopy zwrotów indeksów giełd Europy Środkowo-Wschodniej. Pomimo fali wyprzedaży, jaka miała ostatnio miejsce, od początku roku CROBEX, wskaźnik parkietu w Chorwacji, zyskał 46 proc. Lepszym wynikiem może pochwalić się giełda z Lublany, gdzie w tym samym okresie rynek akcji wzrósł 0 87 proc. Najlepszym wynikiem w regionie może poszczycić się Kijów. Tamtejszy PFTS, indeks największych spółek, urósł o 95 proc. Na świecie lepszy wynik osiągnął tylko rynek chiński.

Decyzja o włączeniu do MSCI Frontier to pozytywny sygnał dla wybranych krajów. Wielu inwestorów, podejmując decyzje, sugeruje się wskaźnikami sporządzanymi przez firmę należącą do Morgan Stanley. Specjaliści twierdzą, że państwa, które znajdą się w nowych indeksach, będą cieszyć się większym zaufaniem zagranicznych graczy, co w konsekwencji doprowadzi do napływu większej ilości kapitału.