Unia Europejska zamierza zwrócić się włoskiego rządu z prośbą o wyjaśnienia dotyczące ulg podatkowych dla Kościoła katolickiego.

Komisja Europejska, która rutynowo sprawdza, czy pomoc ze strony rządów państw członkowskich nie narusza zasad wolnej konkurencji, poprosiła Włochy o informacje o "niektórych ulgach podatkowych" dla Kościoła - poinformował wczoraj w Brukseli rzecznik Komisji Jonathan Todd. Dodał, że Komisja nie zdecydowała jeszcze, czy wszcząć formalne dochodzenie w tej sprawie.

Jest to już co najmniej trzeci przypadek wyjaśniania przez Brukselę, jak w krajach członkowskich Unii traktowane są dawne państwowe religie.

Wcześniej unijne władze sprawdzały zasadność subsydiów dla Kościoła katolickiego w Hiszpanii, a także reguły obciążania Kościołów w Belgii podatkami od sprzedaży. We Włoszech, gdzie obywatele mogą przekazać grupom religijnym jedną ósmą należnego podatku dochodowego, Kościół musiałby oddać wszelkie fundusze uznane za nielegalną pomoc ze strony rządu. Katolicyzm stracił we Włoszech status oficjalnej religii państwowej dopiero w 1984 r., w wyniku renegocjacji traktatu laterańskiego.