"Rynek walutowy na czwartkowej sesji pozostawał względnie stabilny. Złoty oscylował w bardzo wąskim przedziale wahań wobec euro i delikatnie osłabił się wobec dolara, co szło w parze ze spadkiem kursu eurodolara" - ocenia ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski.
Jego zdaniem, ani podwyżka stóp procentowych, ani wyższa od oczekiwań dynamika PKB w II kw. 2007 roku nie zmieniły oczekiwań związanych z dalszym przebiegiem wydarzeń na rynku walutowym oraz stopy procentowej. To powinno utrzymać stabilność notowań, aż do popołudnia, gdy pojawi się seria ciekawych informacji z rynków bazowych.
"Na dzisiaj zaplanowano również wystąpienie prezesa FED Bena Bernanke, który będzie mówił na temat rynku nieruchomości oraz polityki pieniężnej. Jego wypowiedzi mogą wpłynąć na oczekiwania odnośnie decyzji FED na wrześniowym posiedzeniu" - zaznacza Bielski.
Ekonomista BZ WBK dodaje, że dziś pojawią się także inne bardzo istotne dane dla globalnych rynków, które mogą znacząco wpłynąć na złotego.
O godz. 11:00 zostanie opublikowany wskaźnik nastrojów w gospodarce dla strefy euro oraz wstępny szacunek inflacji HICP. O godz. 14:30 w USA zostanie opublikowany bazowy wskaźnik PCE za lipiec, a o 15:45 indeks Chicago PMI za sierpień. Pod koniec krajowej sesji poznamy finalną wartość indeksu Michigan oraz zamówienia w przemyśle USA.