Była Energetyka Południe teraz jest Tauron Polska Energia - zmianę marki ogłosiły wczoraj ministerstwo skarbu i zarząd spółki. W skład tego drugiego w branży pod względem wielkości holdingu włączono Południowy Koncern Energetyczny, Enion, EnergiaPro i Elektrownię Stalowa Wola.
Tak utworzona państwowa grupa dysponuje prawie 30 procentami polskich zasobów węgla kamiennego i wytwarza prawie 20 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej. Aktywa grupy są obecnie wyceniane na prawie 17 mld złotych. Ale wartość ta ma mocno rosnąć.
Będzie byczy wzrost?
- W momencie debiutu giełdowego chcemy osiągnąć kapitalizację przekraczającą 24,5 mld złotych - mówi Janusz Grudziński, wiceprezes Taurona. Kwota ta jest symboliczna, ponieważ pozwoliłaby przekroczyć rekordową w historii kapitalizację, jaką w chwili wejścia na giełdę osiągnęło PKO BP. Nie wiadomo tylko, kiedy dokładnie debiut Taurona miałby nastąpić. Możliwe, że pod koniec przyszłego lub na początku 2009 roku. Prywatyzacja skonsolidowanej grupy miałaby nastąpić w dwóch transzach, przy czym w IPO znalazłby się 10-15-proc. pakiet akcji pochodzących z nowej emisji. Krok ten jest uzależniony od decyzji ministerstwa skarbu, więc w przededniu wyborów sprawa staje pod znakiem zapytania. Niezależnie od tego prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska zakłada, że Tauron będzie w stanie zainwestować 30 mld złotych w ciągu 15 lat. Na co miałyby iść te pieniądze?
Trzeba stawiać nowe bloki