Wódka Sobieski, która do tej pory była obecna na rynku europejskim, od jesieni będzie oferowana również w Stanach Zjednoczonych. Dystrybucją zajmie się Imperial Brands, spółka zależna z grupy Belvedere (jej częścią jest również firma Sobieski). Wejście na rynek amerykański to naturalna ekspansja polskiej marki, która w ubiegłym roku zanotowała największy wzrost sprzedaży spośród wszystkich mocnych alkoholi na świecie (w kategorii marek międzynarodowych, a więc rozprowadzanych w więcej niż jednym kraju). Sięgnął on prawie 28 proc. Ani Sobieski, ani Belvedere nie przedstawili na razie żadnych szacunków odnośnie do perspektyw sprzedaży wódki Sobieski na nowym rynku. Polscy producenci alkoholi wyeksportowali do USA, w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku, trunki o wartości niecałych 20 mln USD.

Przejęcia dystrybutorów

W Polsce Sobieski kontynuuje budowę silnej grupy dystrybucyjnej wokół własnej spółki zależnej Sobieski Trade. Jak wcześniej pisał "Parkiet", rozważane jest wprowadzenie jej na warszawską giełdę. Ma ona podjąć rywalizację z największym dystrybutorem alkoholi w naszym kraju, czyli CEDC. W tym roku do Sobieski Trade przyłączono trzy nowe hurtownie: HZ, HAZIZ oraz Galerie Alkoholi. Ich łączne przychody wynoszą prawie 35 mln euro (ponad 130 mln zł). W 2006 r. przejęto dwóch innych dystrybutorów o łącznej sprzedaży sięgającej niemal 100 mln euro (380 mln zł).

Spada udział w rynku

Wśród wódek produkowanych przez grupę Sobieski najsilniejszą pozycję ma Starogardzka. W 2006 r. jej udział w rynku przekraczał 9 proc. Jednak obecnie może być nieco wyższy, choć firma zdecydowała o podniesieniu jej ceny, co spowodowało, że nie jest już pozycjonowana w segmencie ekonomicznym, ale tzw. mainstream. Jednak wódki ze średniej półki cenowej zanotowały ponad 15-proc. wzrost sprzedaży. Za sukces można uznać odbudowanie marki Polonaise, produkowanej przez Polmos w Łańcucie. W ciągu dwóch lat jej udziały rynkowe sięgnęły 3,2 proc. Udział wódki Sobieski, który w 2006 r. wynosił 5,3 proc., też nieco się zwiększył, bo niemal 15-proc. wzrost zanotował segment wódek premium, do której należy. Mimo wszystko udział grupy Sobieski w całym rynku wódki spadł poniżej 30 proc. (CEDC ma około 33 proc.). Grupa Belvedere (jest notowana na francuskiej giełdzie) podała, że przychody polskiej firmy wyniosły 121 mln euro (ok. 460 mln zł). Zysk operacyjny powiększony o amortyzację sięgnął 8,4 mln euro (ok. 32 mln zł) i wzrósł o 26 proc.