Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wczoraj wyniki działalności Otwartych Funduszy Emerytalnych obejmujące ostatnie trzy lata, czyli tzw. trzyletnie stopy zwrotu. Pierwsze miejsce w zestawieniu piętnastu działających na polskim rynku funduszy zajął najmniejszy z nich - OFE Polsat, który wypracował stopę zwrotu na poziomie ponad 59,2 proc.
Dwa największe fundusze emerytalne w Polsce - Commercial Union oraz ING Nationale Nederlanden - osiągnęły stopy zwrotu odpowiednio 54,3 proc. oraz 54,5 proc. Do grona OFE, które mogą się pochwalić wynikami wyższymi od przeciętnej, zaliczają się jeszcze Pekao, AIG oraz Generali. Pozostałe fundusze zarobiły dla swoich klientów mniej niż średnia stopa zwrotu, która wyniosła 52,5 proc.
OFE Bankowy okazał się tym funduszem, który zarządzał swoimi aktywami w najmniej efektywny sposób. Osiągnięta przez ten fundusz stopa zwrotu ukształtowała się na poziomie 43,81 proc. i była o 15,41 pkt proc. niższa w przypadku OFE Polsat. Oznacza to, że lider zarobił dla swoich klientów o 35 procent więcej niż podmiot zajmujący ostatnie miejsce w zestawieniu.
Bankowy okazał się też rekordzistą, jeżeli chodzi o spadek stopy zwrotu w porównaniu z poprzednią publikacją Komisji Nadzoru Finansowego (obejmującą okres od 31.03.2004 r. do 30.03.2007 r.). W przypadku OFE Bankowego wskaźnik ten pogorszył się o 6,16 pkt proc. Tylko dwóm funduszom udało się przez ostatnie pół roku poprawić wyniki. Są to Commercial Union oraz Allianz. Pozostałe OFE zanotowały gorsze stopy zwrotu, przy czym średni spadek wyniósł 1,14 pkt proc.
Obliczana według specjalnego algorytmu minimalna stopa zwrotu wyniosła 26,2 proc. Oznacza to, że żadne towarzystwo emerytalne nie będzie musiało dopłacić do wypracowanego wyniku.