Dlaczego firma taka jak GE tak mocno skupia się na tak mocno wybiegających w przyszłość technologiach związanych z ekologią?
Kiedy jest się lokalnym graczem, to aby przetrwać na globalnym rynku, trzeba rozumieć globalne trendy. Co więcej, trzeba zmieniać firmę tak, aby mogła się przystosowywać do zmieniających się warunków na rynku. Jeśli patrzy się na światowe tendencje to widać, jak wpływają one na lokalne społeczności.
Moim zdaniem, przechodzące transformację kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie mają wystarczająco dużo czasu, aby się do globalnych trendów dostosowywać. Są bardzo skupione na wewnętrznej sytuacji i zachodzących w kraju zmianach, dlatego nie mają możliwości skupienia się na wszystkich światowych tendencjach. Dlatego jakiś czas temu postanowiliśmy zastanowić się, co znaczy np. dla Polski to, że za 20 lat może zacząć brakować wody. Czy rząd coś z tym robi? Jaka będzie przyszłość, czy o tym się mówi, czy naukowcy pracują nad tym tematem?
GE prowadzi aktywne działania mające na celu sprostanie wyzwaniom, jakie stoją przed wieloma regionami na świecie w zakresie energii oraz ekologii. Organizujemy 11 i 12 października Regionalne Forum Energetyczne, podejmiemy na nim dyskusję dotyczącą głównych światowych i regionalnych trendów związanych z rynkiem energii.
Jeżeli raz zidentyfikuje się światowe trendy, powstaje pytanie, jakie powinno być portfolio produktów, które pozwoli się do nich przystosować. W taki właśnie sposób GE podjęło inicjatywę ecomagination. Kiedy rozpoczęliśmy ten program około dwóch lat temu, niektórzy myśleli, że to po prostu kampania marketingowa, która ma nadać nieco zielonego koloru naszej działalności i produktom. My natomiast chcieliśmy powiedzieć, że efektywność produktów jest sprawą oczywistą i nasze produkty powinny przynieść jak najwyższą stopę zwrotu naszym inwestorom. Według GE, największym wyzwaniem XXI wieku jest być nie tylko efektywnym i produktywnym, ale również przyjaznym środowisku. Więc jeśli produkt spełnia najwyższe normy techniczne, to powinien też spełniać najwyższe normy środowiskowe.