W pierwszym półroczu zysk netto Shenhua wzrósł o 20 proc., do 10,3 mld juanów, o czym przesądził szybko rosnący popyt na energię. Chiny są największym na świecie producentem węgla, ale też najwięcej go zużywają, co na początku roku zmusiło je do importu i co wywindowało ceny węgla zarówno w Chinach, jak i w australijskim Newcastle Port do rekordowych poziomów. Goldman Sachs przewiduje, że ceny azjatyckich kontraktów na węgiel energetyczny mogą w przyszłym roku wzrosnąć o 22 proc., do 68 USD za tonę.
Criteria CaixaCorp: największa w tym roku oferta w Europie Zachodniej
3,5 mld euro zebrał od inwestorów w Madrycie holding zarządzający należącymi do banku La Caixa udziałami w osiemnastu firmach. Z kapitalizacją 17,25 mld euro debiutująca dziś Criteria zmieści się w pierwszej dziesiątce największych hiszpań-
skich spółek giełdowych.Oferta objęła 658 mln nowo wyemitowanych akcji, odpowiadających za 20 proc. kapitału. Początkowo, gdy kierownictwo katalońskiego banku sygnalizowało, że może ustalić cenę na ponad 6 euro za walor, wydawało się, że mogą pojawić się kłopoty z rozprowadzeniem puli przeznaczonej dla inwestorów instytucjonalnych. Ostatecznie papiery sprzedawano po 5,25 euro, a popyt 2,3 razy przewyższył wartość oferowanego pakietu. Hiszpańscy eksperci są zasadniczo zgodni, że start z takiego pułapu powinien zakończyć się sukcesem. Początkowa kapitalizacja Criterii jest o ponad 10 proc. niższa, niż wartość należących do niej aktywów.
Ciekawie przedstawia się wątek polski największego tegorocznego debiutu przeprowadzonego przez firmę z Europy Zachodniej. Otóż, większość z pozyskanych z giełdy środków przeznaczona zostanie na ekspansję zagraniczną. W wywiadzie dla francuskiego "Les Echos" dyrektor generalny La Caixy, Juan Maria Nin, zapowiedział poważne inwestycje w Azji Wschodniej, USA - i Europie Środkowej.
Ten ostatni termin w nomenklaturze hiszpańskiej oznacza właściwie Polskę, Węgry, Czechy i Słowację. Pierwszą placówkę w naszym kraju Katalończycy uruchomili przed kilku miesiącami. Z pytaniem o dalsze kroki La Caixy nad Wisłą zwróciliśmy się do Marca Simona, dyrektora wydziału rozwoju międzynarodowego banku. Potwierdził, że w stosunku do Polski istnieją wstępne plany zarówno rozbudowy sieci biur, jak i przejęć miejscowych podmiotów. - Na potencjalne inwestycje w kraju tak ważnym, jak Polska moglibyśmy przeznaczyć nie tylko środki Criterii, ale także własne - dodaje Simon. Pod kontro-