Perspektywy rozwoju dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej są dobre. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi uczestników wczorajszej konferencji "Innowacje na Rynkach Finansowych 2007", zorganizowanej przez KDPW. Tomasz Bardziłowski, wiceprezes zarządu UniCredit CA IB, zwrócił uwagę, że dla inwestorów najważniejsza jest możliwość prowadzenia handlu instrumentami finansowymi w krajach o ponadprzeciętnym wzroście gospodarczym. Z tego powodu należy stworzyć jak najlepsze warunki prowadzenia szerokiej gamy operacji finansowych. Wśród krajów o wysokim wzroście PKB niewątpliwie są państwa regionu. Warszawską giełdę do roli lidera Europy Środkowo-Wschodniej dodatkowo predysponuje skala obrotów. - W Polsce, w przeciwieństwie do Czech i Węgier, dużą rolę pełnią inwestorzy instytucjonalni, tacy jak TFI i OFE. O ich roli niech świadczy fakt, że do końca czerwca tego roku TFI ponad 20 proc. środków (5 mld euro) zainwestowały w akcje na rynkach zagranicznych, większość w krajach naszego regionu - informuje T. Bardziłowski.

Agata Wacławik-Wejman, członek zarządu KDPW, zastanawiała się za to, czy w ogóle jest miejsce do współpracy regionalnej. Być może większe korzyści dla inwestorów przyniosłaby konsolidacja z instytucjami zagranicznymi.

Za silniejszą współpracą w Europie Środkowo-Wschodniej opowiadał się Gyorgy Dudas, prezes węgierskiego depozytu Keler. - Instytucje naszego kraju uruchomiły wiele połączeń operacyjnych z innymi państwami. Pytanie tylko, czy inwestorzy chcą kolejnych połączeń lub nawet fuzji, czy też tańszych transakcji - pyta G. Dudas. Z drugiej strony zastanawia się, czy nie wystarczy, aby rynki lokalne po prostu jeszcze kilka lat funkcjonowały jako odrębne jednostki.

Zmartwienia innej natury nurtują przedstawicieli Ukrainy. - Dziś funkcjonuje u nas siedem giełd i dwa systemy depozytowe. Ponadto 80 proc. walorów ma formę papierową. Liczę, że w najbliższym czasie skupimy się na rozwiązaniu tych problemów - informuje Volodymyr Petrenko, komisarz Ukraińskiej Państwowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Podczas konferencji KDPW przyznało też dwie nagrody. Izba Domów Maklerskich dostała "Galeon" za kreatywną współpracę, z kolei DM Penetrator za niezawodność rozliczeń.