Według ostatnich zapowiedzi MSP, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach zadebiutują na GPW prawdopodobnie w I kwartale 2008 roku, ale przedtem musi zostać zakończony audyt środowiskowy. Oferta publiczna Tarnowa będzie się składać tylko z nowych akcji, a Skarb Państwa na razie nie będzie zbywał swoich walorów.
MSP dopuszcza też w marcu debiut giełdowy grupy energetycznej Enea, wyposażonej w akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), a także w kopalnie węgla brunatnego zaopatrujące PAK, pod warunkiem wcześniejszego rozwiązania sporu akcjonariuszy zespołu, czyli SP i Elektrimu.
Przyłączenie nowych aktywów do Enei, w której skład obecnie wchodzi grupa dystrybutorów energii i Elektrownia Kozienice, miałoby polegać na wniesieniu akcji kopalni aportem. Kwestia wynagrodzenia za akcje PAK-u nie jest natomiast jeszcze przesądzona.
MSP planuje, że w 2008 roku, oprócz Tarnowa i Enei, zostanie przeprowadzonych kilka dużych ofert publicznych państwowych spółek.
W połowie roku na GPW ma pojawić się PLL Lot, który zaoferuje akcje z podwyższenia kapitału. Skarb Państwa, który ma obecnie prawie 70% walorów tej spółki zachowa przynajmniej pakiet 51%.
Na jesień 2008 roku przewidywana jest oferta publiczna akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), która ma polegać na nowej emisji spółki opiewającej na 10% jej kapitału o wartości ok. 3-4 mld zł.
W 2008 roku MSP chce przeprowadzić także dwa IPO firm z sektora hutniczego - Huty Łabędy z Gliwic i Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław z Bukowna. Możliwa jest też oferta Kopalni Soli Kłodawa, pierwotnie planowana na 2007 rok.
Z kolei na koniec 2008 roku lub początek 2009 roku przewidywany jest debiut spółki Tauron (dawnej Energetyki Południe), powstałej na bazie m.in. PKE i Enionu.
Kolejna grupa energetyczna - Energa, składająca się z 8 lokalnych dystrybutorów energii (dawnej G8) i Elektrowni Ostrołęka - mogłaby zadebiutować w 2009 roku.
Z większych podmiotów MSP, na GPW w najbliższych latach mogą się znaleźć jeszcze następujące spółki z udziałem Skarbu Państwa: PZU (po rozwiązaniu konfliktu z Eureko) jako alternatywa wobec deklarowanego ostatnio połączenia z PKO BP, i bank BGŻ.
Na parkiet mają też trafić PKP Intercity i PKP Cargo, ale dopiero w 2009 i 2010 roku.
Prawdopodobny jest także debiut Polskiego Holdingu Farmaceutycznego i Polskiej Grupy Spirytusowej, która ma powstać na bazie niektórych niesprywatyzowanych Polmosów, a także debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), jeśli zapadnie ostatecznie decyzja o prywatyzacji górnictwa, lub większej grupy węglowo-koksowej. (ISB)
maza/mtd/tom