Po dziewięciu miesiącach tego roku warszawska giełda zajmuje piątą pozycję w Europie pod względem wolumenu obrotów kontraktami terminowymi na indeksy (w przypadku GPW jest to głównie WIG20). Nad Wisłą przez trzy kwartały wolumen obrotu zbliżył się do 6,66 mln sztuk instrumentów pochodnych tego rodzaju. Za GPW uplasowały się parkiety m.in. we Włoszech (blisko 5,2 mln sztuk), w Norwegii (prawie 3,4 mln sztuk), na Węgrzech (3,1 mln sztuk), w Grecji (2 mln sztuk), Austrii (105 tys. sztuk) i Czechach (7,6 tys. sztuk).
Nasz parkiet wyprzedziła jedynie giełda hiszpańska z wolumenem obrotu 8,61 mln kontraktów oraz alianse giełd europejskich. Wśród nich największy wolumen obrotu kontraktami na indeksy wykazał niemiecko-szwajcarski Eurex (305,4 mln sztuk). Drugą pozycję, z 69,2 mln kontraktów indeksowych, zajął Euronext.Liffe, który działa we Francji, Belgii, Holandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Za nim uplasował się OMX (parkiety skandynawskie i nadbałtyckie). Przez pierwsze trzy kwartały handlowano tam blisko 23,8 mln kontraktów indeksowych.
Europejscy inwestorzy najchętniej handlowali kontraktami na Dow Jones Euro Stoxx 50, który odzwierciedla kursy 50 największych firm strefy euro. Wolumen obrotu tymi instrumentami, notowanymi na giełdach Eurex, wyniósł przez trzy kwartały blisko 248,2 mln sztuk.
Na dalszych miejscach znalazły się kontrakty na wartość niemieckiego indeksu DAX (wolumen wyniósł 40 mln sztuk), francuskiego CAC 40 (było to blisko 34 mln sztuk) i brytyjskiego FTSE 100 (wolumen zbliżył się do 25 mln sztuk). Kontrakty na WIG20 zajęły w tej klasyfikacji najlepsze miejsce z pojedynczych giełd (ósma pozycja). Od stycznia do końca września na warszawskiejGPW handlowano prawie 6,64 mln kontraktów na indeks rodzimych blue chipów.
W zestawieniu wielkości obrotu opcjami na główne europejskie indeksy nasz parkiet znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Wolumen nieco ponad 310,2 tys. opcji na WIG20 przez trzy kwartały tego roku to wynik, który pozwolił na zajęcie 12. miejsca. Klasyfikację otwierają opcje notowane na Eureksie - na DJ E Stoxx 50 (184,3 mln sztuk) i na DAX (69,8 mln sztuk). Kolejne pozycje zajęły opcje na amsterdamski AEX (22,2 mln sztuk) i londyński FTSE 100 (15,7 mln sztuk).