Zakres zapotrzebowania na informację zależy od rodzaju inwestora. Inwestorzy indywidualni podejmują decyzje, bazując na standardowo udostępnionych w ramach relacji inwestorskich danych finansowych oraz komunikatach giełdowych spółek. Natomiast inwestorzy instytucjonalni dokonują oceny atrakcyjności inwestycyjnej na podstawie rekomendacji przygotowywanych przez wyspecjalizowane zespoły analityków. Ci ostatni mają możliwość pozyskania dodatkowych informacji podczas spotkań z zarządami spółek. Na ich podstawie oceniają perspektywy rozwoju rynku i biznesu.
Wyceny inwestorów
instytucjonalnych
Powszechnie stosowane przez inwestorów instytucjonalnych metody wyceny spółek publicznych można podzielić na trzy rodzaje, tj. podejście dochodowe, podejście rynkowe i podejście majątkowe. Najczęściej stosowane są dwa pierwsze. Zastosowanie więcej niż jednego podejścia pozwala na uzyskanie potwierdzenia prawidłowości osiągniętych rezultatów.
W podejściu rynkowym stosowana jest metoda porównań do notowanych przedsiębiorstw, która polega na określaniu wartości przedsiębiorstwa poprzez odwołanie się do wskaźników dotyczących podobnych firm notowanych na rynkach kapitałowych. Zastosowanie tej metody wymaga wyselekcjonowania próby składającej się z firm porównywalnych z wycenianą. Dla wybranych spółek porównywalnych wyliczane są odpowiednie wskaźniki, tj.: cena/zysk, wartość zainwestowanego kapitału/EBITDA lub EBIT itd. W przypadku tej metody kluczowe znaczenie dla wyceny ma prawidłowy dobór próby oraz uwzględnienie czynników ryzyka związanych z działalnością podmiotu porównywalnego.