Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się wysokich, pozapłacowych kosztów pracy oraz braku przejrzystości i jednoznaczności podatków. Aż 69 proc. z nich uważa, że poważnym zagrożeniem dla firm są wysokie stawki podatków - takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
- Większość właścicieli firm (około 78 proc.) nie wskazuje już bariery popytu jako głównej przeszkody w rozwoju przedsiębiorstwa - poinformowała Małgorzata Krzysztoszek z PKPP Lewiatan. Jej zdaniem, nastąpiła diametralna zmiana w myśleniu przedsiębiorców, ponieważ w 2006 r. aż 55 proc. małych i średnich firm uważało, że jest to poważna przeszkoda w ich rozwoju.
- Z zebranych danych wynika, że MSP wyczerpują już "krótkoterminowe" rezerwy konkurencyjności - mówi Krzysztoszek. Lewiatan uważa, że gdy przyjdzie osłabienie koniunktury, MSP będą mniej konkurencyjne, a w konsekwencji spora część z nich upadnie. By temu zapobiec, niezbędne jest przyspieszenie reform instytucjonalnych.
Wśród barier utrudniających rozwój małych i średnich przedsiębiorstw wymieniane są także: nieelastyczne prawo pracy, konkurencja ze strony szarej strefy oraz brak wykwalifikowanych pracowników. 24,5 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w ciągu ostatniego 1,5 roku miało trudności z zatrudnieniem lub nie pozyskało potrzebnych pracowników, mimo że MSP funkcjonują na lokalnych rynkach, gdzie ciągle jeszcze panuje stosunkowo wysokie bezrobocie. Zdaniem Krzysztoszek, prawdziwy problem z pozyskaniem odpowiedniej kadry mają duże firmy usytuowane w wielkich miastach.
Eksperci Lewiatana przewidują, że ożywienie gospodarcze w Polsce potrwa przynajmniej do 2011 r. Sprzyja temu ciągle duży popyt światowy, rosnący popyt wewnętrzny oraz bardzo wysoki poziom zagranicznych inwestycji. Szacuje się, że ich wartość przekroczy w tym roku kwotę 17 mld dolarów. Ożywieniu sprzyja również aprecjacja złotego, która jest korzystna dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Zdaniem analityków Lewiatana, silny złoty równoważy efekt drożejących surowców i przyczynia się do obniżenia inflacji, a ma niewielki wpływ na ograniczenie eksportu.