Celem złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rolniczych składek na ubezpieczenie zdrowotne jest wpłynięcie na kształt reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - przyznał Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich. RPO poinformował, że analizuje zasadność złożenia kolejnego wniosku w sprawie niepłacenia przez rolników podatku dochodowego.

W poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją art. 86 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wspomniany przepis zobowiązuje budżet państwa do finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne właścicieli gospodarstw rolnych oraz domowników bez względu na wysokość ich przychodów. Zdaniem RPO, takie rozwiązanie jest sprzeczne z art. 32 konstytucji, czyli narusza zasadę równości obywateli wobec prawa. - System rolniczych ubezpieczeń jest anachroniczny. Miał działać w okresie transformacji ustrojowej - mówi Kochanowski. Jego zdaniem, teraz, gdy urosły fortuny niektórych rolników, nie można tolerować sytuacji, w której KRUS jest finansowany przez biedniejszych mieszkańców miasta. Janusz Kochanowski tłumaczy, że pomysł zaskarżenia ww. ustawy powstał już jakiś czas temu, ale wymagał dopracowania. - Nie informowaliśmy o naszych zamierzeniach ze względu na trwającą kampanię wyborczą - mówi Kochanowski.

Rzecznik uważa, że składając wniosek do TK, pomaga nowemu rządowi. - Już wiele razy sprawa KRUS pojawiała się jako problem nie do rozwiązania. Nowa ekipa rządowa sygnalizuje chęć wprowadzenia zmian, więc próbuję jej pomóc - dodał rzecznik. Kochanowski w rozmowie z "Parkietem" stwierdził, że jego zdaniem, są duże szanse na to, że TK podzieli wątpliwości RPO w sprawie rolniczych składek ubezpieczeniowych.

Czy jeden z kolejnych wniosków Kochanowskiego będzie dotyczył niepłacenia przez rolników podatku dochodowego? Nie wyklucza tego Lesław Nawacki, dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze RPO. - Powołamy zespół ekspertów, który będzie monitorował zmiany proponowane przez nowy rząd - mówi Nawacki. Jego zdaniem, niełatwo będzie rozwiązać problem podatku dochodowego w rolnictwie, ponieważ nie ma dobrego sposobu na ustalenie wysokości dochodów w tym sektorze. Jeśli jednak eksperci dojdą do wniosku, że zaistniała możliwość oszacowania tych dochodów, to być może RPO skieruje do TK kolejny wniosek.

Decyzja rzecznika może zakłócić proces uzgodnień koalicyjnych. - To jest próba wywołania konfliktu. - Uwierzyłbym w szczerość intencji Janusza Kochanowskiego, gdyby niezależnie od wniosku w sprawie KRUS, zaskarżył do TK ustawę, która nie przyznaje rolnikom ulgi na dzieci - mówi Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL. Poseł dodaje, że w obecnej sytuacji zawsze ktoś może wysnuć wniosek, że RPO działa na zlecenie polityczne. Platforma z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę rzecznika. - Przepisy dotyczące rolniczych ubezpieczeń społecznych wymagają zmiany. Dobrze, że w tej sprawie wypowie się TK - mówi poseł Kazimierz Plocke z PO. Poseł uważa, że wniosek rzecznika można traktować jako pomoc w rozwiązaniu problemu.