Dziewiąty kolejny kwartał poprawiały się zyski spółek z tego sektora. Co więcej, dynamika była imponująca. Przychody podniosły się o 8,9 proc., wobec 9 proc. kwartał wcześniej i 12,7 proc. w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Przekraczają już 22 mld zł, biorąc pod uwagę dane z ostatnich czterech kwartałów. Sprzedaży nie zdołało zwiększyć jedynie Jago. Zyski rosły jeszcze szybciej. To kolejna branża korzystająca na trwającym boomie konsumpcyjnym w naszym kraju.
Jednak nie wszystkim firmom się to udaje. Z 12 przedstawicieli sektora większe zyski miało siedem. Wrażenie robiła dynamika rozwoju Emperii. Nie zawiódł Eurocash, który poprawił zyski szósty raz z kolei. W ostatnich 12 kwartałach tylko jeden przyniósł pogorszenie zysków. Wśród hurtowni farmaceutycznych najlepiej zaprezentował się PGF. Wzrostową serię w zakresie zysków wydłużył do dziewięciu kwartałów. W Farmacolu i Torfarmie można mówić o stabilizacji, choć w tym drugim zauważalne jest to, że ekspansja odbywa się kosztem ograniczenia efektywności rentowności działania. W przypadku Prospera nie widać przełomu - od blisko dwóch lat zyski z czterech kolejnych kwartałów oscylują wokół 11 mln zł.
Tempo wzrostu notowane w poprzednich kwartałach wyhamowały Alma (zysk operacyjny zwiększył się tylko o 2,5 proc.) oraz Bakalland (Zysk operacyjny wzrósł o 3 proc.). Po raz drugi spadek zysków zanotował North Coast. Zysk na akcję jest tu najniższy od pojawienia się na giełdzie. Mimo trwającej stagnacji przychodów kolejny kwartał zwiększał się zysk na akcję Efektu.
12 spółek w zestawieniu
11 (92 proc.) spółek zwiększyło przychody netto ze sprzedaży