Otwarte fundusze emerytalne z uwagi na regulacje dotyczące katalogu możliwych do wykorzystania instrumentów inwestycyjnych, funkcjonują nie do końca efektywnie. Jedną z niewykorzystanych przez OFE możliwości są pożyczki papierów wartościowych.
Polską giełdę charakteryzuje niska płynność, której przyczyną jest niewielka liczba akcji w wolnym obrocie. Jest to oczywiście wada naszego rynku, wpływająca na ocenę jego atrakcyjności i wiarygodności. Wska- źnik płynności liczony jako relacja obrotów do kapitalizacji należał w 2006 r. do najniższych w Europie i wyniósł 38,3 proc. Tymczasem na przykład sąsiednia giełda w Pradze ma go na poziomie 75 proc., giełdy Euronext (Paryż, Bruksela, Amsterdam i Lizbona) - 106 proc., zaś londyński parkiet to aż 208 proc.
Jedną z szans na poprawę płynności są pożyczki papierów wartościowych. Stroną pożyczającą papiery wartościowe są inwestorzy instytucjonalni, którzy z racji przyjętej strategii traktują papiery w swoim portfelu jako inwestycje długoterminowe. Pożyczone walory mogą trafić do obrotu, powodując wzrost płynności, co przekłada się na kształtowanie poziomu cen, a w konsekwencji powoduje wzrost poziomu bezpieczeństwa inwestycyjnego całego rynku. Pożyczki są jednym z podstawowych mechanizmów sprawnie działającego rynku kapitałowego i narzędziem powszechnie stosowanym. Brak pożyczek świadczy o słabym rozwoju naszego rynku i nie pozwala na konkurowanie z innymi rynkami, na których takie mechanizmy funkcjonują efektywnie. Obecnie spełniamy podstawowe warunki do pożyczania papierów, brak jest jednak wystarczających regulacji.
Z pożyczkami papierów wartościowym wiąże się zagadnienie krótkiej sprzedaży, która umożliwia zarabianie na spadkach poprzez sprzedaż pożyczonych papierów, a następnie ich odkupienie po niższych cenach - stosowana głównie w strategiach krótkoterminowych. Inwestorzy instytucjonalni, w tym otwarte fundusze emerytalne, posiadający w zarządzaniu mocno rozbudowane pozycje w akcjach i obligacjach, mogłyby więc być doskonałym pożyczkodawcą, czerpiącym dodatkowe korzyści z portfeli akcji zorientowanych na długoterminowy horyzont inwestycyjny.
Korzyścią z pożyczenia papierów wartościowych jest wynagrodzenie w postaci oprocentowania pożyczki. Ryzyko zwrotu pożyczonych papierów gwarantuje depozyt zabezpieczający. Środki pozyskane dzięki oprocentowaniu udzielonej pożyczki można przeznaczyć na zmniejszenie kosztów transakcyjnych lub też pokrycie konkretnego wydatku. Może nim być na przykład wynagrodzenie depozytariusza. Gdyby przyjąć, że fundusze emerytalne pożyczają nieznaczną choćby liczbę posiadanych przez siebie akcji, to korzyść i tak jest ewidentna.