Otwarte fundusze emerytalne funkcjonują ponad osiem lat. Wydaje się, że po tak długim czasie temat wypłaty świadczeń ze środków zgromadzonych w OFE powinien być dokładnie zaplanowany i ujęty w stosowne ramy prawne. Niestety, ten ważny etap reformy emerytalnej wciąż nie doczekał się wiążących decyzji i stosownych zapisów. Trzynaście milionów członków OFE, posiadających na swoich rachunkach środki o wartości ponad 140 miliardów złotych, wciąż nie wie, kto i na jakich zasadach ma wypłacać im emerytury.
"Wypłaty emerytur są sprawą centralną, ponieważ uczestnicy systemu biorą w nim udział, a nadal nie wiedzą, w jaki sposób będą swoje emerytury otrzymywali. Chcę powiedzieć, że czyni to z Polski swoiste kuriozum, ponieważ jest ona jedynym krajem, który przeprowadziwszy reformę wdrożenia zdywersyfikowanego systemu, zarazem nie dodefiniował sposobu wypłaty emerytur. To zadanie pilne i niesłychane ważne - jeżeli nie zostanie w najbliższej przyszłości wypełnione, może doprowadzić do poważnych konsekwencji dotyczących działania systemu". Te mocne, ale jakże prorocze z perspektywy czasu słowa wypowiedział prawie trzy lata temu Michał Rutkowski (referat pt. "Stan reformy emerytalnej w Polsce na tle reform na świecie - wyzwania przyszłości", wygłoszony na konferencji "Reforma systemu emerytalnego - ucieczka do przodu", Warszawa, 18. 01. 2005 ).
Sprawa rzeczywiście robi się coraz bardziej kuriozalna, bo w styczniu 2009 r. wiek emerytalny osiągną pierwsi członkowie OFE - kobiety urodzone w 1949 r. Jest ich co prawda tylko około 2,5 tysiąca, ale to wcale nie oznacza, że mamy problem na niewielką skalę. Można nawet zaryzykować tezę, że sposób realizacji wypłaty pierwszych emerytur kapitałowych będzie miał decydujące znaczenie dla społecznego odbioru reformy emerytalnej.
Regulacje prawne
26 września 2007 r. na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ukazał się projekt ustawy o świadczeniach ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych oraz o zakładach emerytalnych. Jest to już trzeci w tym roku projekt ustawy regulujący przedmiotową kwestię. Pierwszy projekt (ustawa o emeryturach kapitałowych z zakładów ubezpieczeń emerytalnych) był datowany na 26 kwietnia 2007 r., drugi zaś (ustawa o zakładach emerytalnych) na 19 lipca 2007 r. Oba projekty były przedmiotem szerokiej dyskusji medialnej, w tym również na łamach "Parkietu".