Dzisiaj ministerstwo skarbu publicznie ogłosi projekt zarządzenia, określającego zasady naboru nowych członków rad nadzorczych w spółkach z państwowym udziałem. Już w poniedziałek na nowych zasadach mogą ruszyć konkursy do rad w kilku kluczowych spółkach.
Gdzie jest dużo konfitur
W których? Jak ustaliliśmy, klucz jest bardzo prosty: do tych, które są swego rodzaju "czapami" dla szeregu innych spółek (i, jak pokazuje praktyka, decydują o zarządzaniu największym majątkiem).
Już od poniedziałku przyszłego tygodnia możemy czekać na ogłoszenie konkursów do rad nadzorczych Polskiej Grupy Energetycznej, Taurona (w skład holdingu wchodzi Południowy Koncern Energetyczny) czy Energi. W tej ostatniej spółce posiedzenie rady miało odbyć się w niedzielę, ale je odwołano. Mówi się, że choć Energa ma siedzibę w Gdańsku, rada miała się zebrać w Krakowie. Z tego miasta pochodzi dwóch członków rady.
Bardzo prawdopodobne są również zmiany wśród nadzorców KGHM oraz przynajmniej jedna zmiana w radzie Telewizji Polskiej. A ponieważ z treści zarządzenia wynika, że uczestnicy mają trzy tygodnie na nadsyłanie zgłoszeń, konkursy mogą zostać rozstrzygnięte jeszcze przed końcem roku.