Kupieniem grupy finansowej Leszka Czarneckiego jest zainteresowany hiszpański bank La Caixa - podała w sobotę "Rzeczpospolita". Według bieżącego kursu 55,6-proc. pakiet jest wart około 5,5 mld zł. Obecnie trwa procedura due diligence, czyli szczegółowej oceny kondycji finansowej holdingu. Przedstawiciele Getinu odmówili komentowania tych informacji.

Według gazety, Czarnecki chce sprzedać Getin Holding po to, by móc skoncentrować się na inwestycjach na Wschodzie. Na razie w rękach grupy znajduje się ukraiński PlusBank oraz Carcade - firma leasingowa w Rosji. Getin chce rozbudowywać bank na Ukrainie, przymierza się również do kupienia instytucji finansowej w Rosji. W obszarze zainteresowania grupy Czarneckiego są także Rumunia i Bułgaria. W listopadzie kierownictwo Getinu podjęło decyzje o wyodrębnieniu działalności zagranicznej grupy do osobnej spółki, która w przyszłym roku trafi na warszawski parkiet.

Bank La Caixa jest od jakiegoś czasu zainteresowany budowaniem swojej pozycji w Europie Środkowowschodniej. Na razie w Polsce posiada tylko jeden oddział. Niedawno "Parkiet" informował, że Hiszpanie przymierzali się do przejęcia portugalskiej grupy BCP, właściciela Banku Millennium. Ostatecznie do fuzji nie doszło, ale bank nie rezygnuje z naszego rynku. Hiszpanie na razie nie odpowiedzieli na pytanie, czy rzeczywiście ich nowym celem będzie Getin Holding.