Przeprowadzone w weekend testy nowych rozwiązań u uczestników KDPW wypadły bowiem pomyślnie. Większości z 49 banków i domów maklerskich biorących udział w badaniu udało się przenieść dane o transakcjach i zdeponowanych papierach wartościowych do nowych baz. Bez większych problemów przebiegła również symulacja sesji rozliczeniowej na GPW.
To oznacza, że 1 czerwca – wyznaczony jako dzień przejścia na nowe rozwiązania – wydaje się realny.– Zakończone testy oceniam pozytywnie – stwierdził Sławomir Panasiuk, członek zarządu Krajowego Depozytu odpowiedzialny za IT. – Udział tak dużej grupy uczestników jest bardzo ważny dla prawidłowego przygotowania procesu wdrożenia systemu. Teraz mamy przed sobą kolejne tygodnie na dopracowanie wszystkich rozwiązań – dodał.
Wcześniejsze terminy przejścia na nowy system (najpierw był to listopad 2008 r., ostatnio marzec 2009 r.) okazywały się nierealne – głównie z uwagi na słabe przygotowanie brokerów. Każdy dom maklerski musi bowiem przystosować własne rozwiązania informatyczne do wytycznych KDPW. W sytuacji, gdy dostawcami systemów dla całej branży brokerskiej okazały się w praktyce tylko dwie firmy (Asseco i Sygnity), nie wszystkim domom maklerskim udało się przeprowadzić stosowne zmiany na czas.Dlatego też władze KDPW dwukrotnie przesuwały termin wdrożenia.
Krajowemu Depozytowi zależy jednak na tym, by taka sytuacja już się nie powtórzyła. Nowy system depozytowo-rozliczeniowy zapewnić ma większą wydajność i ułatwić wykrywanie błędów (m.in. transakcji bez pokrycia). Zmiany wprowadzane przez KDPW pomóc mogą bankom, ponieważ umożliwiają łatwiejsze ustanawianie zabezpieczeń na obligacjach.Nowy system KDPW nie był zamawiany u firm zewnętrznych, jego twórcami są informatycy Krajowego Depozytu.